Ülkemiz doğal ve tarihi zenginlikler açısından gerçek bir cennet. Artık dünyanın her köşesinden yabancı turistler ve gezginler de bu gerçeğin farkına varıyor. Her bölgede, her ilimizde, kimisi binlerce yıl öncesine ulaşan tarihi eserler, kalıntılar bulmak mümkün. Isparta ve civarı da tarihi kalıntılar açısından çok zengin bir bölge. Bölgenin önemli tarihi varlıklarından biri Zindan Mağarası, Isparta şehrimizin Aksu ilçesine kuzey doğu yönünden iki kilometre mesafedeki Aksu çayı vadisi içerisinde yer alıyor. İnsanlığın birikimini, geçmiş yaşantısını tanımak açısından bize çok canlı bir tanıklık imkanı sunuyor.

Zindan mağarasına, Aksu çayı kıyısını takip edip yukarıda bulunan yaylalara uzanan yol izlendiğinde ulaşılabiliyor. Yolu araçla kat etmek gerekiyor. Zindan mağarası deniz seviyesinden 1300 metre yüksek bir mevkide yer alıyor. Mağara 765 metre uzunluğa sahip. Oluşum itibarıyla yatay yönde gelişme göstermiş. Zindan mağarasının iç yapısında ise, farklı damlataş, akmataş, kenartaşlar bulunuyor. Bu oluşumlar yer altı deresinin oluşturduğu aşınmalar ve birikmelerden etkilenmiş. Mağaranın bazı iç kesimlerinde küçük, minyatür ebatta kanyonlar da bulunuyor.

Zindan mağarasının son kısmında hamam olarak adlandırılan bir bölüm mevcut. Bu bölümün tabanında mozaik biçimli kalsit kristalleri kendine özgü yapılar. Mağaranın iç kısmında akan suyun, yakınlardaki Başpınar suyuna benzediği, özdeş kalsiyum, magnezyum değerleri taşıdığı biliniyor. Bu nedenle cilt güzelleştirici özelliği var. Zindan mağarasının girişinde üzerlerinde yunus kanat motifleri bulunan mozaikler yer alıyor.

Zindan mağarasının önündeki alan kutsal Eurymedon alanı olarak tarihe geçmiş. Aynı isimle anılan antik kente bağlı bir alan. Civarda yapılmış olan arkeolojik kazılar yörenin tarihi geçmişine dair pek çok bilgiyi sağlamış. Elde edilen bu bilgilere göre buradaki kutsal alanın MS. 1. ve 2. asırlarda yapıldığı sonucuna varılıyor. Açık hava tapınağı olarak kullanıldığı anlaşılıyor.

Kutsal alanın önünde bir de, Roma döneminde kesme taştan yapılmış olan bir köprü bulunuyor. Bu Roma köprüsü, tek tonoz kemerli bir köprü. Kemerin her iki yanında bulunan kilit taşları, tanrı tasvirleriyle süslenmiş. Kutsal alanın eski yol bağlatıları üzerinde bulunduğu anlaşılıyor. Bu alanın bölgedeki antik yol üzerinde olması, bölgeye ayrı bir önem kazandırıyor. İnsanlığın binlerce yıl önceki yaşantısına ilgi duyanların büyük ilgiyle gezebilecekleri Zindan mağarası ve civarı, pek çok ilginç özelliği böylece bir araya getiriyor. Isparta’ya yolu düşenlerin biraz vakit ayırıp bu çok özel yerleri yakından görmeleri gerek. Bölgeyi keşfeden yerli ve yabancı turistler, merakla inceleyip büyük keyif alıyorlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org