Afrika kıtasında yer alan Zambiya’nın denize kıyısının olmaması iklimi üzerinde rol oynar. Ekvatora yakın olması da iklimi etkiler ama sıcaklıklarda en etkili rol oynayan durum yüksekliktir.

Zambiya’nın iklimi genel olarak tropikal iklim olarak tanımlanabilir. Ülkede üç mevsim görülür. Mayıs-Eylül, Ekim-Kasım ve Aralık-Nisan aylarını etkileyen üç farklı mevsim arasındaki sıcaklık farkları çok yüksek değildir. Üç mevsimdeki sıcaklık değerleri aşağıdaki gibidir:

  • Aralık-Nisan: Ortalama sıcaklık değeri 15-32 derecedir. Yağış (tamamı yağmur şeklinde) oldukça bol ama sıcaklar kavurucudur.
  • Mayıs-Eylül: Ortalama sıcaklık değeri 15-27 derecedir. Yağışsız ve oldukça soğuk geçen bu dönemlerde gece ve gündüz sıcaklık farkları da artar. Gündüz sıcaklık 10 dereceyken gece 4 dereceye kadar düşer.
  • Ekim-Kasım: Yağışsız geçen bu mevsimde hava ısınır. Özellikle düz ve engebesiz araziler Kasım ayında aşırı sıcak olur. Ortalama sıcaklık değeri 24-32 derecedir.

Ülkenin yıllık yağış miktarı ortalamanın üzerindedir. Senelik yağış miktarı ülkenin güneyinde 584 mm, kuzeyinde ise yaklaşık 1300 mm’dir. Sıcaklığa ve yağışa bağlı olarak Zambiya’nın bitki örtüsü geniş ve yeşil çayırlardan oluşan savandır.

Zambiya’yı ziyaret etmek için en uygun zaman sıcaklığın diğer zamanlara göre daha az ve yağışın olmadığı Ekim-Kasım aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org