İstanbul’un en eski yerleşim yeri ve hatta Avrupa ve yakın doğu bölgesinin ilk yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası Küçükçekmece’nin Kayalar Köyü’nde tespit edilmiştir. Bulgulara ve yapılan detaylı araştırmalara göre Yarımburgaz Mağara’ları 400 bin yıl önce ilk İstanbul’lulara ev sahipliği yapmıştır.

Evet yanlış okumadınız; İstanbul’da yaşayan ilk insanlar günümüzden 400 bin yıl önce, Küçükçekmece’ye yakın olan Yarımburgaz Mağaraları’nda yaşamışlar. Paleolitik çağlarda yani Yontma Taş Çağında Yarımburgaz Mağaraları İstanbul’un en eski yerleşim yeri olmuştur. Yarımburgaz Mağaraları’nın uzunluğu bir kilometreyi geçebiliyor.

Yarımburgaz Mağarası Nerede?

İstanbul’un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz Mağarası Kayalar köyü, Küçükçekmece’dedir ve koordinatları: 36°34’49″N, 29°8’24″E olarak belirlenmiştir. Yarımburgaz Mağara’larına gitmek için E-80 otoyolu yani TEM otoyoluna çıkarak şehir merkezinden Esenyurt yönüne doğru ilerlemeniz gerekiyor. Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nu geçtikten sonra sağ tarafta kalıyor.

İstanbul’a Yerleşenlerin Kronolojik Tarihi

İstanbul’un zengin kültürel geçmişi çoğumuz için Eski İstanbul olarak bilinen tarihi yarımada ile sınırlıdır. Ancak bu kadim şehirden de kadim olan bir yerleşke mevcut İstanbul’da. İstanbul’da bizden önce Bizanslılar, Bizanslılar’dan önce ise Megaralılar Kadıköy bölgesinde yaşamış, onlardan önce ise Küçükçekmece gölü çevresindeki mağaralarda Cilalı Taş Devri ve Bakır Devirne ait insanlar yaşamış.

Şehrin en eski yerleşim bölgesi eski yarımadanın oldukça dışında, Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde bölümünde yer alıyor. Üstelik burada keşfedilen eski yerleşke sadece İstanbul’un değil Balkanlar, Avrupa ve yakın doğunun bölgesinin bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisidir.

Paleolitik çağdan başlayarak, kalkolitik ve Bizans dönemlerine kadar çeşitli izler barındıran İstanbul’un en eski yerleşkesi bize bir çok tarihi bilgi sağlamıştır. Bölgede insan yaşamı ile ilgili en eski buluntular tabakalaşmış olarak kalmış ve önemli bilgiler vermiştir. Tarih öncesi çağlarda İstanbul yerleşimi böyle tespit edilmiştir.

Yarımburgaz Mağarası Arkeolojik Kazıları

1980’li yıllarda yapılmış olan arkeolojik kazılarda alt paleolitik çağa ait ilkel taş aletler ve bir çok buluntuların daha ele geçmesi, bu mağaranın yaklaşık 400 bin yıl öncesine ait işaretler taşıdığını gösterdi ve tarihleme sağlanmış oldu. Yarımburgaz mağara kompleksi içerisinde yapılan çeşitli kazı ve yüzey araştırmaları MÖ 130.000-90.000 yani paleolitik çağa MÖ 90.000-15.000 yani üst paleolitik çağa ait olan buluntular da ele geçirilmiştir. Paleolitik dönemde insanlar ilk defa taş aletler yapmaya başlamışlardır. Bu insanlık tarihindeki ilk gelişmelerden birisi sayılabilir.

Mağara sadece insanlar tarafından değil hayvanlar tarafından da kullanılmış. Mağarada çeşitli fosil hayvan kalıntıları da bulunmuş. Mağarayı kışın ayıların kış uykusuna yapmak için yazın da insanların kullandığı düşünülüyor.

Yarımburgaz Mağara’sında, 20-25 kişilik çeşitli insan topluluklarının belirli dönemlerde uzun süreli olarak yaşadığı düşünülüyor.

Farklı çağlarda insanlara ev sahipliği yapmış olan mağara duvarlarında tespit edilen gemi resimleri, buradaki insanların denizcilikle uğraştığının göstergesidir.

Günümüzde İstanbul’un en eski yerleşim yeri çok kötü durumdadır. Mağara çökmeden bu güne kadar mucize eseri ulaşmış ancak günümüz insanlarının gazabına uğramıştır. Mağara neyse ki çok daha önce arkeologlar ve jeologlar tarafından incelenmiş. Günümüzde bu tarihi değer tahrip edilmiş durumdadır. Mağara ancak 2012’de koruma altına alınmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org