Gerek yüzölçümü gerekse nüfusu bakımından ülke olduğu bir türlü kabul edilemeyen bir yer olan Vatikan, Roma’da bulunan bir şehir devletidir. Başkenti de aynı zamanda kendisi olan ve bu anlamda da dünyada ilk olan, dünyanın en küçük ülkelerinden bir tanesidir.

Vatikan, her ne kadar çok küçük bir yerleşim alanına kurulmuş bir ülke olsa da Hristiyanlık dininin Katolik mezhebi buradan yönetilmektedir. Vatikan Şehri, Papa’nın başkanlığında yönetilmektedir. Vatikan’ın da tıpkı diğer devletler ve ülkeler gibi askeri bir ordusu, kardinallerden oluşan meclisi ve hazinesi bulunmaktadır. Hatta Türkiye’de Vatikan büyük elçiliği de yer almaktadır.

Vatikan’ın Yönetim Şekli;

Vatikan’ın yüzölçümü 0,44 km. yani 44 hektarlık bir alana karşılık gelmektedir. Yaklaşık olarak 1000 kişilik bir nüfusu vardır. Ülke mutlak monarşi sistemi ile Katolik mezhebinin ruhani lideri Papa tarafından yönetilmektedir. Papa’nın söyledikleri yasa olarak kabul edilmektedir. 1000 kişilik nüfusunun büyük çoğunluğu papazlardan oluşmaktadır. Bu sebeple ülke Katolik Mezhebi’nin kuralları altında yönetilmektedir. Vatikan devleti bağımsızlığını İtalya ile yaptığı anlaşma sonucunda 11.02.1929 tarihinde almıştır.

Yüzölçümü ve nüfusu çok küçük olan Vatikan, Katolik mezhebinin mensupları sayesinde çok büyük bir varlık ve serveti yönetmektedir. Yani nüfusu ve gelirleri baz alınacak olursa, kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Vatikan’ın çevresi tamamen duvarlarla örülmüş olup, ülkeyi koruyan 100 kadar asker bu duvarlarda bulunmaktadır. Bu ordu aynı zamanda İsviçreli Muhafızlar adı ile de bilinmektedir. Orduya mensup kişilerin tamamı Katolik mezhebine ve inanışına sahip kişilerden oluşmaktadır. Ordu paralı askerleri bünyesinde barındırmaktadır.

Vatikan’da Gezilecek Yerler;

Dünyanın en küçük ülkesi olması ve Katolik mezhebinin başkenti olması sebebiyle Vatikan çok fazla turistin ziyaret ettiği bir bölgedir. İtalya’nın içerisinde bulunması, bu bölgeye giden turistlerin ziyaret planlarına Vatikan’ı da eklemesini sağlamaktadır. Vatikan’da gezip görülebilecek yerlerden bazıları şunlardır:

– San Pietro Meydanı

– San Pietro Bazilikası

– Vatikan Müzeleri (Vatikan’da toplamda 54 adet küçük müze bulunmaktadır. Sistine Şapeli bu müzeler arasında en çok ziyaret edilen müzedir.)


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org