Van şehri, asırlar süresince bir çok medeniyete hane sahipliği yapmış olmanın natürel bir neticesi olarak gezilecek pek çok daha önceki yapıya ev sahipliği yapar. Ancak kazaların birbirine yakınlığı bu gezileri kolaylaştırmaktadır; dolayısıyla aynı gün içerisinde ansızın fazla yapıyı ziyaret etmek olasıdır.

Van Kalesi: M.Ö 855 seneninde Urartu Kralı 1. Sardur tarafından yaptırılan Van Kalesi, iç kale ve bunun çevrenindeki surlarda yükselen kulelerden olan bir dış kaleden oluşmaktadır.Takriben 2000 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki kalker bir kayalığın üzerinde görkemle yükselen kale, eski isimiyle Tuşpa, takriben yüz sene boyunca Urartu Krallığı’na başkentlik yapmış ve büyük bir bölümü günümüze dek ayakta kalmayı muvaffak olmuştur.

Kale içerisinde Urartular’a ait çivi yazlı tabletler, mabetler, içlerinde Urartu Kralı Argisti’nin de kabirinin bulunduğu kaya kabirler, burçlar, Osmanlı döneminden kalma camiler ve halk arasında “Bin Merdivenler” veya “İblis Merdivenleri” denilen kaya basamakları da kale gezintiniz esnasında kesin görülebilecek diğer yerlerdir. gereken yerlerdendir Van’ı gezmek isteyenler için.

Daha önceki Van Şehri: Van Kalesi’nin güneyinde yer alan şehir, 1915 Rus-Ermeni işgaline kadar, içerisinde Müslüman ve diğer azınlıklarla birlikte 30.000’den fazla insanın yaşadığı bir şehirdi. Ancak, Ruslar’ın 1918’deki çekilmesi sırasında şehir içindeki ve dışındaki hanelerin yakılıp yıkılmasıyla, şehir kalıntıya dönmüştür. Perişan haldeki hanelerin bir bölümü hala gezilebilir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.