Van Kalesi, Urartu’dan günümüze birçok tarihi kalıntıyı üzerinde barındırmaktadır. 20-120 m. arasında değişen genişlikte, 1800 m. uzunluğunda ve Van Gölü’nden 80 m. yüksekliğinde bir kaya kütlesi üzerinde yer almaktadır. Urartu kalelerinin görkemlilerindendir. Tuşba adıyla 300 yıl Urartu Devleti’nin başkentliğini yapan kale, Urartu kralı Lutupri’nin oğlu I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında yaptırılmıştır.

Van Kalesi, iç kale ve bunun çevrenindeki surlarda yükselen kulelerden olan bir dış kaleden oluşmaktadır. Takriben 2000 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki kalker bir kayalığın üzerinde görkemle yükselen kale, eski isimiyle Tuşpa, takriben yüz sene boyunca Urartu Krallığı’na başkentlik yapmış ve büyük bir bölümü günümüze dek ayakta kalmayı muvaffak olmuştur.

Kale içerisinde Urartular’a ait çivi yazlı tabletler, mabetler, içlerinde Urartu Kralı Argisti’nin de kabirinin bulunduğu kaya kabirler, burçlar, Osmanlı döneminden kalma camiler ve halk arasında “Bin Merdivenler” veya “İblis Merdivenleri” denilen kaya basamakları da kale gezintiniz esnasında kesin görülebilecek diğer yerlerdir. gereken yerlerdendir Van’ı gezmek isteyenler için.

Daha önceki Van Şehri: Van Kalesi’nin güneyinde yer alan şehir, 1915 Rus-Ermeni işgaline kadar, içerisinde Müslüman ve diğer azınlıklarla birlikte 30.000’den fazla insanın yaşadığı bir şehirdi. Ancak, Ruslar’ın 1918’deki çekilmesi sırasında şehir içindeki ve dışındaki hanelerin yakılıp yıkılmasıyla, şehir kalıntıya dönmüştür. Perişan haldeki hanelerin bir bölümü hala gezilebilir.

        Van Kalesi’nin güneyinde yer alan yaklaşık 500.000 m² lik Eski Van Şehri’nin Urartular döneminde ne şekilde kullandığına dair tarihi belge ve herhangi bir iz bulunmamaktadır. Şehrin doğu, güney ve batısı surlarla, kuzeyi ise Van Kalesi ile çevrelenmiştir. Şehrin girişi surlarda açılan dört kapı ile sağlanmaktadır. Surların hangi tarihte ve kim tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı tarihi kaynaklarda ilk kez, Akkoyunlular döneminde yörede “bat” adı verilen topraktan yapıldığı belirtilir. Bu eski şehirde (Tuşpa) Selçuklu Dönemine ait Ulu Cami, Osmanlı Dönemine ait Hüsrev Paşa Cami, Kaya Çelebi Cami, Hamamlar (Çifte Hamam) Kümbetler (İkiz Kümbet) ve çoğu tahrip olmuş eski evler dikkat çekici eserlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org