Ülkemizde pek çok ada var. Gökçeada bu adaların en büyüğü. Aynı zamanda Çanakkale ilinin ilçesi olan bu dağlık adanın bir özelliği de ülkemizin en batı noktası olarak kabul edilen İnce Burun’un burada bulunması. Gökçeada’ya küçük bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

İmroz, Gökçeada’nın eski adı. Adada ve Çanakkale’de yetiştirilen vücudu beyaz, başı ve ayakları siyah lekeli, uzun kıllı bir koyun ırkının adı da İmroz.

Sakin Şehir

“Sakin şehir” ifadesini hiç duymuş muydunuz? Bu sözcükler doğal ve tarihi güzellikleri bozulmamış, şehir dokusu değişmemiş, yerelliğini yitirmemiş; gelenek ve göreneklerin hâlâ sürdürüldüğü, kimyasal ilaçların ve yapay gübrelerin kullanılmadığı organik tarım uygulamalarının yapıldığı, kirliliğin olmadığı yerleşim yerlerinin korunmasının gerekliliğini benimsemiş bir düşünce hareketini tanımlar. Bu hareket, ilk olarak 1999 yılında İtalya’da başlamış. Hareketin adı İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş Cittaslow’dur. Bu hareket kapsamında yukarıda sözü edilen özellikleri taşıyan yerleşim yerleri sakin şehir olarak ilan edilir.

İşte Gökçeada da ülkemizde sakin şehir olarak ilan edilmiş az sayıdaki yerleşim yerinden biri. Bozulmamış doğası, kirlenmemiş denizi, tertemiz kıyıları ve tarihi köyleriyle Gökçeada gerçekten de sakin şehir unvanını hak ediyor.

Tarihi Köyler

Gökçeada çok eski bir yerleşim yeri. Burada günümüze kadar bozulmadan kalabilmiş eski taş evler bulunuyor. Adada daracık sokaklar, çeşmeler, kale kalıntıları ve yıllanmış çınar ağaçları da var.

Adanın En Büyük Gölü

Gökçeada tatlı su kaynakları bakımından zengin bir ada. Burada dört gölet ve bir de baraj gölü var. Adada ayrıca bir de tuz gölü bulunuyor. Adanın güneydoğusundaki Aydıncık adlı yerleşim biriminin yakınında bulunan bu tuz gölü deniz sularının birikmesiyle oluşmuş. Yazın göl kuruyor ve geriye tuz birikintileri
kalıyor.

Adadaki İlginç Oluşumlar

Gökçeada’nın bazı bölgelerinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi kumtaşı oluşumları var. Kumtaşı kolayca aşınabilen yumuşak bir kayaç. Bu kayaç rüzgâr ve deniz suyunun etkisiyle aşınır. Sonuç olarak bal peteğine benzeyen bu delikli yapılar oluşur.

Gökçeda’nın Kaşkaval Burnu adı verilen kıyı bölümünde üst üste dizilmiş peynirleri andırdığı için Peynir Kayalıkları adı verilen jeolojik oluşumlar var.

Zeytincilik

Gökçeada’da çok sayıda zeytinlik var. Bu zeytinliklerden elde edilen zeytinlerden zeytinyağı ve sabun da üretiliyor. Zeytincilik ada halkının en önemli geçim kaynağı. Gökçeada’da kimyasal ilaç ve yapay gübre kullanılmadan tarım yapılıyor. Bu da adada üretilen tarım ve hayvancılık ürünlerini ayrıcalıklı kılıyor.

Akdeniz Fokları ve Flamingolar

Gökçeada’da ve çevresindeki denizde yüzlerce canlı türü yaşıyor. Flamingo, orfoz, sinarit, uzunbacak, kızböceği, levrek, mercan, yunus, deniz kaplumbağası, deniz çayırı, sünger bu canlılardan bazıları. Adanın kuzey kıyılarında soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanlardan biri olan Akdeniz fokları yaşıyor. Tuz gölü de flamingoların uğrak yeri.

Gökçeada’da koyun ve keçiler serbest olarak dolaşıyor ve besleniyor. Koyunlar yılda bir kere sahipleri tarafından toplanıyor, sayılıyor, kırkılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org