Ukrayna, eğitim konusunda oldukça fazla tercih edilmeye başlanan ülkelerden biri. Bunun tabiki birçok nedeni var. Öncelikle hem Türkiye’de, hem de diğer Avrupa ülkelerinde diploma denkliği verilmesi en büyük nedenlerden biri. Diğer nedenler arasında da hem eğitimin oldukça ucuz olması, hem de Doğu Avrupa’nın  iyi üniversitelerinin burada bulunması yer alıyor. Ukrayna, Sovyetler Birliği döneminde zamanın en iyi üniversitelerini, en iyi akademik kadrolarını barındırdı ve bu geleneği de hala sürdürüyor.

Üniversitelerin başarıları, buluşları, akademik kadroları, potansiyelleri dünyanın her yerinden öğrenci çekerek kaliteli eğitimin iyi bir örneğini ortaya koyuyor. Özellikle Taras Schevchenko, Kiev Politeknik, ulusal Havacılık ve Uzay üniversiteleri dünyanın en iyi üniversite eğitimi veren okullarından birkaçı.

Ukrayna eğitim ücreti

Ukrayna eğitim ücreti olarak da en uygun ülkeler arasında yer alıyor. Bugün her ne kadar doların yükselmesi ülkemizden gidecek olan öğrencileri kötü etkilese de hala dünya genelinde en ucuz üniversitelerin Ukrayna’da olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Türkiye’nin bazı yerlerine kıyasla Ukrayna’da üniversite eğitimi almak çok daha uygun olabilir. Ukrayna’nın hemen her üniversitesinde hem okul harcı, hem de yurt masrafı ile yıllık 3.000 ile 3.500 dolar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

En önemli konulardan biri de diplomanın denkliği konusu. Ukrayna tüm Avrupa ülkelerini kapsayan Bologna anlaşmasını imzalamıştır. Bu anlaşma gereği de Avrupa ülkeleri arasında öğrenci değişimi, işbirliği ve okulu tanıma durumları olumludur. Yani Ukrayna’dan aldığınız diploma Avrupa’nın her yerinde geçerlidir. YÖK de Ukrayna üniversitelerini tanıyor ve diplomalara denklik veriyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org