Ülkemizin kuzeyine doğru ilerleyip, dağları aştığınızda karşınıza çıkan, yeşil yurt Trabzon’a hayran kalacaksınız. Şehir son derece engebeli yapıya sahip bir coğrafyada bulunuyor. Ancak şehrin güzelliğini oluşturan yeşile hayat veren şey de bu. Tarihte pek çok beyliğe, devlete ev sahipliği yapan Trabzon’da, bu beylik ve devletlerin insanlarınca yapılmış pek çok eser günümüze değin varlığını sürdürebilmiştir. Yeşilin, denizin ve tarihin Trabzon’una gelin bir göz atalım. Trabzon Gezi Rehberi sizler için.

Trabzon Gezi Rehberi

Bir yerden bir yere giderken göreceğiniz bitki örtüsünün kendisi bile başlı başına güzellik. Gelin bir de Trabzon’da sıradanlaşan yeşilden kendini ayıran doğal güzelliklere ve tarihi yapılara bakalım:

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Manastır Maçka’da bulunmaktadır. Dik yamaca inşa edilen bu manastırın yapılışının Atina’dan gelen iki rahip tarafından gerçekleştirildiği rivayet edilmektedir. Manastır faaliyetlerine 1923 yılında mübadeleye kadar devam etmiştir.

Uzungöl

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl

Gölün güzel manzarasının yeşille olan uyumunun ortaya çıkardığı görüntünün yanında Uzungöl’de ayrıca doğa sporları da yapabilirsiniz. Yürüyüşler yapabilir, yamaç paraşütüyle adrenalin tutkunuzu tatmin edebilirsiniz. Köyde yer alan konaklama yerlerinde kalarak, dağlardan gelen temiz havayla rahat bir uyku çekerek ertesi gün gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Atatürk Köşkü

atatürk köşkü trabzon

Atatürk’ün Trabzon’a olan ziyaretlerinde konaklamak için kullandığı bu beyaz köşkün yeşillikler arasındaki görüntüsü görenleri kendine hayran bırakıyor.

Çal Mağarası

Çal Mağarası
Çal Mağarası

Uzunluğuyla meşhur olan bu mağaranın kalbinden nehir akmaktadır. Mağarada ziyaretinize renk katacak kaleyi görmeyi ihmal etmeyin. Mağaranın havasının; solunum yolunu açtığı, bazı rahatsızlıklara iyi geldiği söylentisi dileriz ki hastalığı olan ziyaretçilerde vuku bulur. Ayrıca Trabzon Kalesi’ni ziyaret etmeden gezinize son vermeyin diyerek sözümüzü bitirmek istiyoruz.

Trabzon Nerede?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Trabzon Ne Zaman Gidilmeli?

Trabzon, Karadeniz’in kendine has iklimi dolayısıyla dört mevsim yağış alır. İkliminin oluşmasında dağların denize olan uzanış biçimi etkilidir. Denize paralel uzanan dağlar kıyı tipinin oluşmasında etkilidir. Kıyılarda birçok falez bulunur. Denize girmeye elverişli sahilleri olsa da, denizin tuz oranının az olması sebebi ile yüzücüler dikkat etmelidir. Çünkü Karadeniz’de, batı ve güney sahillerimizdeki denizlere nazaran suyun kaldırıcı gücü daha azdır. Yazları denizden yararlanmak mümkündür ancak siz yine de yağmura hazırlıklı olun. Trabzon denizinden ziyade tarihi yapılarıyla, yaylalarıyla ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Yaz ve bahar aylarında ziyaretleriniz için uygun olacaktır.

Trabzon Nerede Kalınır?

Gezinizi gerçekleştirirken dinlenme ihtiyacınızı giderebileceğiniz otelleri dilerseniz şehir merkezinde seçebilirsiniz. Klasik otellerden sıkıldıysanız ve değişik bir deneyim istiyorsanız bungalovlarda kalabileceğiniz Yaylakent’e uğrayabilirsiniz.

Trabzon Gece Hayatı

Trabzon’un yokuşları sizi yıldırmadı ve enerjinizi tüketecek yer arıyorsunuz. Bu durumda eğlence anlayışınıza göre yapabileceğiniz muhtelif aktivitelerden birini deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz otellerden yer alan barlarda gecenizi geçirebilirsiniz. Şayet otelde bulunmak istemiyorsanız, şehir merkezinde yer alan Galanima’da sahil kenarında gecenizi geçirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org