İstanbulTürkiye

Topkapı Sarayı Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında Bilgiler

3 kıtaya yayılan bir imparatorluğun yönetim merkezi, Osmanlı hanedanlığının ikematgahı imparatorluğunun yönetiminin de görev alacak onların eğitimi veren mükemmel bir eğitim merkezi. Osmanlı sanatını en üst noktaya taşıyan, yönlendiren ve biçimlendiren bir sanat akademisi Topkapı Sarayı.

Topkapı Sarayı İstanbul’ da bulunan en zengin yerlerimizden sadece birisi olarak gösterilebilir. Her yıl fazlaca ziyaretçilerini çeken bu mekan yaklaşık olarak 1460’ lı yıllarda inşa edilmiş olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Her anlamda tarihi bir mekan olan bu saray Osmanlı ve Bizans kültürlerini her zaman yansıtmayı başarmıştır. Sürekli olarak onarılarak günümüze kadar getirilen bu saray tarihi anlamda en zengin mekanlarımızdandır. İlk yapımı ile birlikte sürekli olarak yenilenmiştir.

Sultan Abdülmecit’in 1854 yılında Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ise Topkapı Sarayı artık imparator sarayı olma özelliğini yitirmiştir. Yalnızca hazinenin korunduğu bir yer olur. Atatürk’ün emri ile 1924’te müze haline getirilir. 380 yıl Osmanlı devletinin yönetim merkezi ve padişahların resmi ikematgayı olan Topkapı Sarayı, sahip olduğu 86 bin eser ile günümüzde en zengin saray müzelerinin başında gelir.

Ayasofya ile 3. Ahmet çeşmesi arasındaki Babı-Humayin sarayın anıtsal girişidir. Fatih tarafından yaptırılan kapı Osmanlı devlet anlayışının sağlam ve işlevsel sadeliğini yansıtır. Tuğralar ile süslü kitabesinde; “Allah her zaman bu ülkeyi korusun ve kutup yıldızlarından yüce tutsun” sözleri yazılı.

Saray üniversitesi olarak kabul edilen enderun bugün kutsal emanetler dairesi olarak müzenin en fazla ziyaret edilen bölümlerinden biridir. Fatih döneminde özel daire olarak yaptırılan has oda tarih boyunca depremlerden zarar görmüştür. Yapılan onarımlar ile özgün mimari öğeleri değişmiştir. Girişte sultan 3. Ahmet tarafından kapının her iki tarafına yazılmış tuğra ve mısralar yer alıyor.

Topkapı Sarayı günümüzde kütüphane bölümünde korunan 13.405 el yazması kitap ve 500’ü aşkın minyatürlü yazma eser ile İslam dünyasının en değerli koleksiyonuna sahiptir. Bu kadar çok el yazmasının ve minyatürün Topkapı Sarayında toplanmış olması bir rastlandı değildir. Tüm Osmanlı padişahları kitap sanatına büyük ilgi göstermişler, bir yandan saray atölyelerinde el yazmaları hazırlatmışlar, diğer taraftan islam dünyasının çeşitle yerlerinde hazırlanmış kitapları alarak bu zengin koleksiyonu oluşturmuşlardır.

Boğaz içerisine doğru uzanan bir yarımadanın içerisinde yer alan bir yanında haliç bir yanında marmara denizi ile çevrili. 700 bin metrekarelik bir alana yayılan bir yapılaşma ilk yapılaşma Fatih döneminde başlar. Daha sonra gelen padişahların ilave ettiği yapılar ile büyük bir saray manzumesi oluşur. Topkapı Sarayı, avrupadaki yüksek tabanlı mimariye karşın insan boyutlarına uygun işlevsel ölçekler ile inşa edilmiştir.

Topkapı sarayı tarihte birçok padişahların hizmetini sürmüştür. Kültürümüzün her zaman en güzel örneklerini görebileceğiniz bu mekan da sizlerde tarihe tanıklık edebilirsiniz. Topkapı sarayı 19 yy.’ da terkedilerek devlet merkezi olması gibi avantajını kaybetmiştir. Osmanlı’ nın birçok askeri idarileri, toplantıları, meclisleri, konaklamalar burada gerçekleştirilmiştir.

Bir dönem tarihi olarak zenginlikleri kaybedilerek habere olarak bırakılan bu tarihi mekan son olarak 1924 yılında ki geçmiş çaplı restorasyon ile birlikte yeniden tarihi bir varlığa kavuşmuştur.

Halen daha günümüzde de tarihi bir müze olarak her dönem de yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerini çekebilmektedir. Günümüzde ki müze de o dönemlerde ki birçok askeri mühimmatlar, saray koleksiyonları, Osmanlı kalıntıları sergilenmektedir. Tüm güzelliklerini bulabileceğiniz bu tarihi bölge sizlere de konukluk edebilir.

Topkapı sarayı nerede, nasıl gidilir, yol haritası, ulaşım

Topkapı Sarayı, Sultanahmet, 34122 Fatih, İstanbul, Türkiye

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı