Afrika’nın batı kısmında, Benin Körfezi kıyısında bulunan Togo, batıdan Gana, doğudan Benin ve kuzeyden Burkina Faso ile sınır komşusudur. Başkenti Lome olan ülkenin resmi dili Fransızca’dır. Ülkenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Zaten halkın yaklaşık olarak %80’i tarımla uğraşır. 6 milyondan fazla insanın yaşadığı Togo genç bir nüfusa sahiptir. Nüfusun yaklaşık olarak yüzde 60’ı 0-24 yaş aralığı arasında bulunur.

Togo içerisinde yıl boyunca tropikal iklim görülür. Kuzey kesimlerde yıllık sıcaklık ortalamaları 30 derece iken, güney kesimlerde 27 derecedir. Yıl içerisinde sıcaklık değerlerinde fazla değişiklik olmaz. Bunda hem tropikal iklim hem de ülkenin dağlık olmaması gelir. En yüksek yer 986 m ile Agou Dağı’dır.

Ülkenin kuzey kısımları daha çok savan iklimi etkisi altındadır. Ülkede en kurak dönem Ocak ayı içerisinde yaşanır.

Tropikal iklim görüldüğü için yağmur ormanları ülke içerisinde bulunur. Bu nedenle de yağmur ormanlarının bulunduğu yerler bol yağış alır. Fakat günümüzde bilinçsiz ağaç kesiminin yapılması ve ormanlık alanların tarım arazisine çevrilmesinden dolayı Togo çölleşme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Togo’yu ziyaret etmek isteyen kişilere Aralık-Mart arasındaki periyot tavsiye edilir. Bunun sebebi, Nisan-Temmuz ve Ekim-Kasım arasındaki dönemin yağışlı, Ağustos-Eylül arasındaki döneminde oldukça sıcak ve nemli olmasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org