Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkenin başkenti Dodoma’dır. Tanzanya Afrika kıtasının doğusunda yer alan bir ülkedir. Halkın büyük bir kısmının Afrika yerlisi olduğu için Tanzanya’da konuşulan resmi dil İngilizce, Kiswahili ve Swahili’dir.

Tanzanya tropikal iklimin tesiri altında olan bir ülkedir. Ülkenin yüksek kesimleri ılıman iklimin etkisi altındadır. Bu bölgelerde yıllık sıcaklık değeri 10 ile 20 derece arasında seyreder. Tanzanya’nın diğer bölgelerinde sıcaklık değerleri yıl içerisinde 20 derecenin altına inmez. Ülkenin güney kesimi Aralık ve Nisan ayları arası yağışlı geçerken bu durum kuzeyde Mart ve Mayıs ayları arasını kapsar.

Tanzanya’nın Önemli Kentleri

Dodoma

Dodoma
Dodoma

Dodoma, Tanzanya’nın orta kesimlerinde yer alan bir kenttir. 1996 senesinde ülkenin başkenti olmuştur. 1973 senesinde inşa edilmeye başlayan şehirde Wagogo, Warangi ve Sandawe olmak üzere 3 etnik grup bir arada yaşar.

Dodoma nemli ve sıcak bir kenttir. Şehirde Aralık ve Nisan ayları arası yaşanan dönem oldukça yağışlı geçer. Yıllık sıcaklık değerlerinin ortalama 25 derece olduğu kentte, Nisan ve Kasım ayları arası gezmek için en uygun dönemdir.

Dodoma
Tanzanya’nın Başkenti Dodoma

Dodoma’nın yeni inşa edilen bir kent olması sebebi ile tarihi mekânı yoktur. Kentte bulunan Parlemento Binası ve Aslan Kayası gezilip görülebilecek önemli yapılardır.

Türkiye’den Dodoma’ya gitmek için hava yolu kullanılarak Tanzanya’nın bir diğer önemli kenti olan Dar Ess Salaam’a gidilir. Dar Ess Salaam’dan ise kara yolu aracılığı ile kente geçilir. İki kent arası yolculuk süresi ortalama 8 saattir.

Dar Ess Salaam

Msasani, Dar Es Salaam, Tanzania
Msasani, Dar Es Salaam, Tanzania

Ülkenin eski başkentidir. Kentte hala çok sayıda devlet birimi bulunur. Ülke genelinde hakim olan tropikal iklimin izleri kenti de tesiri altına alır. Dar Ess Salaam’ı gezmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Kentte gezilecek önemli noktalar Bongoya Adası, Karimje Hall ve National Museum’dur

Kente Türkiye’den pek çok hava yolu firmasına ait direkt uçuş seferi bulunur. Yolculukta uçuş süresi yaklaşık 7 saat 45 dakika olarak hesaplanır.

Arusha

Arusha, Tanzania
Arusha, Tanzania

Tazanya’nın kuzeyinde yer alan bir kenttir. Kent bir plato üzerine kurulmuş vaziyette bulunur. Pek çok doğa parkına sahip olan kentte safari turları düzenlenir. Burada gezilip görülebilek pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunur. Arusha National Park, National History Museum ve Mount Meru bunlardan birkaçıdır.

Kente gitmek için en uygun dönem Kasım ve Mart ayları arasıdır. Arusha’da uluslararası bir hava alanı vardır. Türkiye’den Arusha’ya hava yolları aracılığı ile direkt ya da aktarmalı olarak gidilir. Yolculukta uçuş süresi yaklaşık olarak 7 saat 15 dakika olarak hesaplanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org