Sülüklü Han Giriş Ücreti, Giriş-Çıkış Saatleri, Tanıtımı

Tarihi ve kültürel varlıklar açısından en zengin illerimizden biri olan Diyarbakır’ın en güzel köşelerinden biri de Sülüklü Han. Günümüzde halka açık turistik bir gezi mekanı olan ve kafesi de bulunan Sülüklü Han, binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin en tanınmış mekanları arasında yer alıyor. Sülüklü Han Giriş Ücreti yoktur. Sülüklü Han  giriş çıkış saatleri serbest olarak bilinir.

Sülüklü Han, Diyarbakır’da tarihi özelliklerin yoğunlaştığı sur içi mevkiinde bulunuyor. Konumuna daha yakından bakıldığında, Balıkçılarbaşı’nda Yoğurt Pazarı’na girdikten sonraki ilk sağ sokakta yer alıyor. Teknolojiye günümüzde de direnen demirci ustaları, Sülüklü Han’a komşuluk ediyor. Hanın girişinde; Süryanice, Ermenice, Zazaca, Kırmançe ve Türkçe olmak üzere, beş dilde kısa tarihçe yazılı olarak yer alıyor. Sülüklü Han, bugünkü kullanım biçimiyle şehrin sanat severlerinin, aydınlarının uğrak buluşma yerlerinden biri. Dışarıdan şehre gelenler de burayı görmeden dönmüyorlar.

Sülüklü Han, uzun bir tarihi arka plana sahip. 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırıldı. Uzun yıllar bölge halkına şifahane olarak hizmet verdi. Diyarbakır şehir dokusunun önemli parçalarından biri olan tarihi yapı, hayata kazandırılmak üzere 2010 yılında onarılıp ziyaretçilerin hizmetine girdi. Diyarbakır’ın yine meşhur yapılarından Hasan Paşa Hanı’na çok yakın bir mevkide yer alan Sülüklü Han, günümüzde kafe olarak işletilen hoş vakit geçirilebilecek belli başlı mekanlardan biri. Farklı bir ambiansa sahip. Süryani şarabı servisinin yanı sıra yörede meşhur olan menengiç kahvesi de sunuluyor.

Sülüklü Han binasının şifahane olarak kullanıldığı tarihi dönemde, sağlık için sülüklerden yararlanıldığı biliniyor. Han yapısı içerisinde bulunan kuyu bugün de görülebilir. Kuyudan bir dönem hekimler tarafından sülük çıkarılmış ve hastaların tedavisinde bu sülüklerden yararlanılmıştır. Sülüklerin burada toplanmasından ötürü han Sülüklü Han olarak anılır olmuştur. Han’ın üst katları dinlenme odası, alt katı ise hayvanların barınağı olarak da kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında ise süvari birliklerinin karargahı olarak işlev görmüştür. Hanın altında, o yıllarda kullanılan gizli bir geçit de olduğu söylenmektedir. Sülüklü Han, orijinal yapısı itibarıyla üç katlıdır. Üç katın her katında on sekiz oda olarak inşa edilmiştir. Günümüze ise sadece tek kat kullanılabilir olarak gelmiş.

Sülüklü Han, yüzlerce yıllık bir taş yapı olarak gizemli atmosferi ile ziyaretçilerine keyifli saatler yaşatıyor. Diğer bir özelliği de dalları gökyüzüne ulaşan ulu bir çınarın gölgesinde bulunması. İçerisinde işletilen kafe, akşamları hoş müzikler çalarak misafirlerine daha da zevkli bir ortam sunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org