Sulawesi Adası Endonazyanın en büyük adalarından biridir, ortalama 15.000.000 nüfuslu bir adadır. Adaya hemen her zaman yağmur yağar. En az yağmur görülen aylar Temmuz ve Ağustos’tur. Adaya ulaşım, Makassar, Manado ya da Pula’ya dış ve iç hat seferini yapılır. Adaya feribotla da gidilebilir.

Adanın dikkat çekici özellikleri ise:

  • Tana Beru’da elle yapılan yelkenli gemileri izleyin.
  • Lore Lindu Ulusal Parkı UNESCO insan ve Biyosfer programı içindedir.
  • Napu, Besoa ve Bada vadilerindeki tarihi megalitik taş heykelleri.
  • Ulusal Deniz Parkı.
  • Togean Adaları’nda dinlenebilirsiniz.
  • Sungguminasa Ballompoa Müzesi.
  • Sulawesi’nin sahil şeridinin uzunluğu ABD’nin tamamından fazladır.

Sulawesi Adası Konumu

Sulawesi, Borneo’nun doğusunda yer alır. Ada, dağlık orta bölgelerinden çıkan dört ‘koluyla’ tuhaf bir deniz yaratığına benzer. İngiltere’den daha küçük bir yer olan adada hiçbir nokta okyanusa 100 km’den uzak değildir. Sulawesi’de pek çok etnik grup ve kültür yaşamıştır ve bunların içinde en ünlüleri Toraja ile Bugilerdir. Bugiler zarif yelkenlileriyle Endonezya sularında bugün de ticaret yapmaya devam eden gururlu, denizci bir halktır.

Sulawesi Adası Geçmişi

Adaya çoğu kişi, Güney Sulawesi dağlarının verimli topraklarındaki vadilerde yaşayan şaşırtıcı Toraja halkını görmeye gelir. Bu insanların büyüleyici bir kültürleri vardır. Geniş aile evlerinin yüksek çatılarının iki ucu yukarı kalkıktır. Hem atalarını buraya getiren gemilere hem de bufalo boynuzlarına benzerler. Hangisinin doğru olduğu, sorduğunuz kişiye göre değişmektedir.

Sulawesi Adası Yaşamı

Bufalolar Toraja halkı için hayati önem taşımaktadır. Bu hayvanlar bir refah ve statü göstergesidir ve çoğu seremonide, özellikle de Torajalılarının karmaşık cenaze törenlerinde kurban olarak kullanılırlar. Birkaç gün sürecek dans, gösteri ve ziyafetlerden oluşan, pek çok hayvanın kurban edileceği cenaze töreni başlamadan önce ölüler aylar ya da yıllarca evlerde bekler. Ölü ve değerli eşyaları dik kalker yamaçlara oyulu mezarların içine konup girişleri ahşap bir kapıyla kapatılır. Eğer ölen kişi topluluğun ileri gelenlerinden biriyse gerçek boyutlarda temsili bir ahşap kukla yapılıp uygun şekilde giydirilir ve yamacın yüzüne oyulmuş bir odaya yerleştirilir.

Sulawesi’nin çoğunu oluşturan dağlık alanlar son derece muhteşem yerlerdir. Diğer kara parçalarından uzak olması sebebiyle burada üçte ikisi memelilerden ve dörtte biri kuş, sürüngen ve böceklerden oluşan çok sayıda yöreye has canlı görülmektedir. Ne yazık ki bu inanılmaz fauna tehdit altındadır. Toraja bölgesini gezmek eşsiz bir deneyim olsa da, adanın geri kalan bölgeleri de dikkate değer yerlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org