Türkiye’den Avrupa’ya seyahat eden kişilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerden birisi Sırbistan’dır. Sırbistan’a hem kara yolu ile hem de hava yolu ile ulaşılabilir.

Hava yolu ile

Sırbistan, daha çok tatil için yapılan kültür gezilerinde durak noktası olma özelliği ile bilinse de, Balkanlar ile Orta Avrupa arasında bir geçiş yolu niteliğini de taşır. Bundan dolayı gerek güzergah belirlemelerinde, gerek iş ya da farklı amaçlar ile bu ülkeye ziyaret mümkün olur. Bu sırada en çok kullanılan seyahat şekli de hava yolu seyahatidir. İstanbul üzerinden Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a pek çok hava yolu firmasıyla gidilebilir. Bu uçuşlar genel olarak yaklaşık 2 saat sürmekle birlikte, mevsim ve hava koşullarına göre söz konusu süre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak 400 lira ile 1200 lira arasında farklılık gösterebilen tek gidişlik biletler ise yine hava yolu şirketi, koltuk sınıfı, biletin alınma zamanı ve benzer etmenler ile şekillenir. Sırbistan sınırları içine Shengen vizesi ile dahil olunabilir. Yeşil pasaport sahiplerinin herhangi bir vize almasına gerek yoktur. Kalıcı olmak ya da 3 aydan fazla zaman geçirmek dışında hiçbir kısıt bu noktada etken değildir. Söz konusu haller geçerli ise vize uygulamaları gerekir.

Kara yolu ile

Türkiye’den Sırbistan’a kara yolu ile gitmek de hayli mümkündür. Sırbistan konum olarak kuzey batı sınırlarına çok uzak sayılmaz. Edirne üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı aracılığı ile Bulgaristan’a çıkış yapılır ve bu ülkenin başkenti Sofya’ya uğranarak kısa bir süre sonra Sırbistan topraklarına giriş yapılır. Sırbistan’a doğrudan tren seferleri de vardır. Bu nedenle yalnızca araba ile değil, demir yolu ulaşımı ile de planlanan Sırbistan seyahatinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Tren biletleri konusunda kişinin yaşı, güzergahı ve kompartman türü belirleyicidir. Ancak yine de tren biletleri uçak biletlerine göre pahalı sayılmaz.

Sırbistan’da deniz olmadığı için deniz yolu ile ulaşımdan söz edilemez. Bu ülkeye seyahat edecek olan yolcuların yukarıda belirtilen seçenekleri değerlendirmesi ve Sırp topraklarına ulaşması oldukça kolay olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org