Silvan İlçesi hangi bölgededir, Silvan İlçesi köyleri nelerdir, Silvan İlçesi tarihi ve kültürü hakkında bilgi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle bölümünde Diyarbakır iline bağlı bir ilçedir. Topraklarını doğuda Siirt ilinin Kozluk, Beşiri, Batman, güneyde Diyarbakır’ın Bismil, batıda aynı ilin merkez, kuzeyde Hazro ve Kulp ilçeleri çevirir. Merkez bucağından başka Başnik ve Malabadi adlı bucakları ile bunlara bağlı 65 köyü vardır.

  • Yüzölçümü: 1.202 km2
  • Nüfusu: 23.655 (2019 sayımı)
  • İl alan kodu: 0412

ilçe arazisi Güneydoğu Toroslardan Dicle nehrine doğru alçalan düzlüklerden ve bunları birbirinden ayıran çıplak sırtlardan ibarettir. İlçenin iklimi serttir. Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer. Doğal bitki örtüsünü bozkırlar teşkil eder. Kuzeye doğru yer yer meşe çalılıklarına rastlanır. İlçe halkının başlıca işi tarımdır. Yetiştirilen en önemli ürünler buğday, pirinç ve tütündür.

İlçe merkezi Silvan kasabası, Güneydoğu Torosların eteklerinde uzanan bir düzlüğün kenarında kurulmuştur. Deniz seviyesinden 860 metre yüksekte olan kasaba, Ortaçağın büyük siyasi ve askeri merkezlerinden Ayafarkin şehrinin yerini almıştır. Diyarbakır -Bitlis yolu Silvan’dan geçer. 4 mahalleden meydana gelmiş olan kasaba 6.505 (1960 sayımı) nüfusludur.

Silvan Kalesi Hakkında Bilgi: Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak belli değildir. Roma veya Bizans eseri olması muhtemeldir. 532 tarihinde Bizans imparatoru lustinien 1. tarafından esaslı surette tamir edildiği bilinmektedir.

Silvan Kalesi iki sur ile çevrilmiştir. Dikdörtgen şeklindedir. Surun kalınlığı 4-5 metredir. Kalenin uzunluğu doğudan batıya 600 m., genişliği kuzeyden güneye 500 metredir. 50 tane burç ve kulesi, 9 kapısı vardır. Bunlardan 4’ü güney, ikisi kuzey, ikisi batı, biri de doğu cephesindedir. Dış surun, bugün ancak kalıntılarına tesadüf edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org