Afrika’nn batı tarafında Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Sierra Leone kuzeydoğu tarafından Gine, güneydoğu tarafından ise Liberya ile sınır komşusudur.

Ülke genelinde tropikal bir iklim vardır. Bu nedenle ülke hem sıcak hem de nemlidir. Ülke içerisinde yıllık sıcaklık ortalamaları 26-30 dereceler arasında değişir. Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkları 6-7 derece civarındadır. Gece sıcaklıklıklarının en fazla düştüğü yerler kuzeybatıda bulunan kasabalar ve dağlık alanlardır.

Ülke içerisinde yaşanan nemlilikten dolayı yağış miktarları fazladır. Özellikle kıyı şeridindeki yağış miktarı diğer bölgelere göre daha fazladır. Kıyıda bulunan Freetown’da yıllık yağış miktarı 3000 mm civarındadır. Ülke genelinde düşen yağmurun yaklaşık olarak %70’i Nisan-Ekim arasındaki dönemde düşer. Temmuz ve Ağustos ayları yağışın en fazla görüldüğü zamanlardır. Ekim-Mart arasındaki periyot ise kuru sezon olarak ifade edilir.

Sierre Leone’nin okyanus kıyısında bulunan yerlerinde nem oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle yağış oranları kıyıda daha fazladır. Fakat okyanus üzerinden esen rüzgarlar havayı serinletici etkilere sahiptir.

Sierre Leone ülkesini ziyaret etmek isteyen kişilere Kasım ayı tavsiye edilir. Çünkü yağışların durduğu ve sıcak rüzgarların başlamadığı zaman bu döneme denk gelir. Yağışlı sezonda ülke içerisinde hayat zorlaşır. Fazla yağan yağmurlardan dolayı birçok yol kullanıma kapatılır. Kuru sezonda ise yeşil alanların görülmesi oldukça zordur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org