Çin, kalabalık nüfusu ve köklü kültürü ile nam salmış bir ülke olarak oldukça ilginç şehirlere ve yerleşim merkezlerine sahiptir. Bu yerleşim yerlerinden birisi de Shenzhen’dir.

Shenzhen’de Neler Yenir?

Kızartma Türleri

Ahtapot kızartması
Ahtapot kızartması

Shenzhen’de kızartma yemekleri oldukça yaygındır. Ahtapot kızartmasından karides kızartmasına, çeşitli böceklerin kızartmalarından diğer aperatiflere kadar farklılık gösterir. Bu kızartmalar genel öğün olarak tüketilirken, tıpkı ülkemizdeki gibi meze niyeti ile de yenebilir. Ayrıca, barlarda bir şeyler içerken de Shenzhen kızartmalarından atıştırmalık olarak yemeniz mümkündür. Bazı restoranlarda ise bu kızartmalar ekmekle birlikte de servis edilebilir. Bu servis şekli, bizim kültürümüze en yakın olan sunuş şeklidir.

Noodle

Noodle
Noodle

Çin genelinde en sık tüketilen yemeklerden birisi noodle olmakla birlikte, Shenzhen’deki restoranlarda bu yemeğin çeşitleri oldukça fazladır. Örneğin biber kızartmalı ve mantarlı noodlelar olduğu gibi, tavuk eti yoğunluklu ya da karidesli noodlelar da karşınıza çıkabilir. Bu yemekleri Çin çubukları ile yemek de ayrı bir farklılıktır. Restoranlarda Avrupalı ziyaretçiler için yedekte çatal da bulundurulur. Noodle ile birlikte geleneksel Çin biraları da servis edilebilir. Bu ikili kombinasyon, Shenzhen’de sıradan bir restoranda bile denenebilir.

Ananaslı Karidesli Pilav

Ananaslı Karidesli Pilav
Ananaslı Karidesli Pilav

Deniz ürünlerinin sıklıkla tüketildiği ülkede, Shenzhen gibi bir kıyı şehrinde doğal olarak pek çok deniz ürünü yer almaktadır. Bu deniz ürünleri akla gelen her yemek içine karıştırılabilirken, en çok dikkat çeken Shenzhen yemekleri arasında ise karidesli ve ananaslı pirinç pilavı gelir. Restoranların tamamına yakınında bu yemek çeşidi bulunur. Öte yandan kimi restoranlarda pilavın içine ananas parçaları ve karidesler ile birlikte mısır taneleri de atılabilir. Tatlı ile tuzlu arasında, karışık ve ilginç bir tadı bulunan bu pilav mutlaka denenmelidir.

Balık Çorbası

Balık Çorbası
Balık Çorbası

Shenzhen’in balıkçılık ile haşır neşir olmasından dolayı balığın her türlü yemeğinin şehirde bulunması doğaldır. Restoranlarda balık çorbası sipariş ettiğinizde, çorbadaki balığın bütün halinde geldiğini görebilirsiniz. Bu balık hem suyu, hem eti ile birlikte yenirken, sunumu ise restorandan restorana göre değişebilir. Kimi lüks mekanlarda, altında ısıtıcısı ile birlikte servis edilen güveç kabı benzeri kaplar ile bu çorba tüketilebilir.

Shenzhen’de Yemek Yerken Dikkat Edilecek Noktalar

  • Çin’in genelinde olduğu gibi, kırmızı etin neden yapıldığı menülerde yazmayabilir. Mutlaka garsonlardan bu konuda bilgi alınmalıdır.
  • Avrupa ve Amerika’dan iş sebebi ile pek çok kişinin bu şehre gelmesi, Avrupa tipi restoranların da yoğun olmasını sağlar. Shenzhen genelinde ünlü fast food markalarını da bulabilirsiniz.
  • Yemek fiyatları pahalı değildir. Shenzhen nispeten ucuz bir şehir olduğu için menülerde kabarık rakamlar yer almaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org