Sedir Adası, tarihi kalıntıları, tarihsel öneminin yanında küçük mü küçük ancak tersine bir o kadar da ünlü plajı ile adını hafızalarımıza kazımış… Bir yer bu kadar ünlü olur da hakkında uçuk hikayeler olmaz mı? Olur. Adanın altın sarısı kumlarından öykülenen Kleopatra ile ilintili anlatım her ne kadar yalnızca abartılı turistik bir masal olsa da en yaygın hikayedir. Hikayeye göre Romalı Komutan Antonius, sevgilisi Mısır Kraliçesi Kleopatra ile bu adada buluşurlar, Antonius da sırf bu yüzden gemilerle Mısır’da buraya kum getirmiştir…

Hikayelerin yanı sıra kumlar ile ilgili daha gerçekçi ve bilimsel olan ise kumların zamanla çoğalmasıdır. Biyolojik bir çoğalmadan bahsetmiyoruz ancak, bu plajda bulunan kumlar oolit kumu denilen içi boş küreler formundaki taneciklerden oluşuyor. Bu tanecikler zamanla kırılıp, açık kalan kısımları denizdeki ve plajdaki mineraller ile tekrar kaplanıyor ve kum çoğalıyor. Bu özelliği ile plajdaki kumlar koruma altında.

sedir adası
sedir adası

Denize plajın kenarındaki iskeleden girip çıkabilirsiniz. Ancak denizden plaja çıkmak yasaklanmış durumda. Denizden çıkarken aynı iskeleyi kullanıp, varsa ayağınıza yapışan kumları temizleyerek çıkıyorsunuz. Plajın gerisindeki alanda yeterince şezlong, şemsiye vs. mevcut.

Sedir Adası Ulaşım

Sedir Adasına ulaşmak için birçok alternatif bulunuyor.

  • Akyaka’dan kalkan günübirlik turlar ile gelebilirsiniz.
  • Çamlık İskelesi’ne kadar aracınızla gelirseniz. Buradan kalkan tekneler sizi 20 dk içerisinde Sedir Adasına ulaştıracaktır.
  • Tekne yolculuğu her ne kadar sallantılı olsa da, manzarası ve suyun turkuaz rengi buna değer.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org