Güneydoğu Anadolu’nun en dikkat çekici kentlerinin başında Şanlıurfa gelir. Hem tarihi yerleri, hem de doğal güzellikleri ile benzersiz özelliklere sahip bu kente her yıl çok sayıda turist gelir. Balıklı Göl ve Kapalı Çarşı bunların başındadır. Aynı zamanda adıyla özdeşleşen kebapları ve özel lezzetleri Şanlıurfa’da yapılması gerekenler arasındadır.

Balıklıgöl

Balıklıgöl
Balıklıgöl

Şanlıurfa denildiği zaman ilk akla gelen yer Balıklıgöl’dür. 30 metre genişliği ve 150 metre uzunluğu olan bu  göl yaklaşık 5 metre derinliğe sahiptir. Göldeki balıklar efsanelere konu olmasından dolayı yenilmezler. Özellikle de Hz. İbrahim ile ilgili ateşe atılma ve ateşin suya, yanan odunların da balığa dönüşme hikayesi bu göle işaret eder. Balıklıgöl Şanlıurfa’nın simgesidir.

Şanlıurfa’nın merkezinde yer alan Balıklıgöl,  Rivayetlere göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra bir mucize ile ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğüne inanılır. Efsanelere konu olan bu balıklar bir sazan türüdür.

Göl etrafında yürüyüş yapmanızı ve dinlendirici atmosferinde mutlaka bir çay içmenizi tavsiye ederiz. Şalıurfa’nın en turistik ve en sık ziyaret edilen yeri olan Balıklıgöl’ü mümkünse hafta içi ziyaret edip kalabalıktan kaçının.

Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim Peygamberin bu mağarada doğduğuna inanılılmaktadır. Mağranın yanındaki camiye de Mevlid-i Halil Camii adı verilmiştir.

Üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim’in doğduğu mağaradır. Yılın her mevsimi ve her günü ziyaretçisi bulanan mağarada şifalı olduğuna inanılan sudan içmeyi unutmayın. Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın karşısında din alimi olan Bediüzzaman Said Nursi’nin vefat ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da bulunmaktadır.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi
Haleplibahçe Mozaik Müzesi

En az Zeugma Mozaik Müzesi kadar ilgi çeken müzede, Şanlıurfa Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarında bulduğu mozaikler arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Müze içerisinde ki her ayrıntıya hayranlık duyacağınız kesin.

Hz. Eyüp Peygamber Makamı

Hz. Eyüp Peygamber Makamı

İl merkezinde bulunan, Eyüp Peygamberin 7 yıl boyunca imtihanı neticesinde iyileştiği mağaradır. Bu külliyede ‘’Çile Mağarası’’ ve ‘’Şifalı Kuyu’’ bulunmaktadır.

Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı

Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı
Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı çok geniş bir alana kurulu olmakla birlikte çok fazla ürün çeşitliliği ile dikkat çekmekte. Şanlıurfa’ya gidince mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir.

Harran Evleri

Harran’da ki kerpiç evler en ilgi çekici tarihi alanlardan birisi. Bu bölge çöl olduğundan evlerde kerpiçten yapılmıştır. Yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerden birisi de burasıdır. Harran’la özdeşleşen kümbet evleri (Konik Evler) hala mevcudiyetini korumaktadır. Harran evleri bölgenin iklimine uygun olarak imar edilmiş ve yazın serin, kışın sıcaktır.

Halil Ur Rahman Cami

1211-1212 yıllarında, Balıklıgöl’ün hemen yanında yapılan bu eski cami, kente gelen turistlerin ilgisini çeker. Evliya Çelebi de söz konusu cami ile ilgili sSeyahatname’de “İbrahim Halil Tekkesi” ismini kullanır.

Urfa Kalesi

urfa kalesi

3 tarafı kayadan oyma, etrafında derin savunma hendekleri bulunan bu kale, Balıklıgöl Havzası’nda yer alır. Kalenin kuzeyinde sarp kayalıklar vardır. Buradan çıkarılan 11.500 yıllık Balıklıgöl Heykeli ise bölgenin tarihi dokunusunun anlaşılması adına önemli bir göstergedir.

Kale, Balıklıgöl’ü ve şehrin tarihi dokusunu seyredeceğiniz en güzel yer. İki taş sütun ve kale içinden dışarı çıkılan gizli geçitler mevcut. Bu iki taş sütunun İbrahim Aleyhiselamın ateşe atılmasında mancınık olarak kullanıldığı rivayet edilmektedir.

Göbeklitepe

Göbeklitepe

Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’dir. Yaklaşık 12.000 yıl öncesine ait olarak bulunan bu ören yeri, bakanlık tarafından 1. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. Hayvanların evcilleştirilmesinden tarım faaliyetlerine kadar çok sayıda duruma tanık olan bu yer titizlikle korunur. Bu buluntular neticesinde arkeoloji tarihi yeniden yazılmaya başlanmıştır. Şanlıurfa’ya gitmişken mutlaka gezmeniz gereken bir yer.

Şanlıurfa İl Merkezinin 18km doğusunda bulunan Göbeklitepe, 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin işbirliği ile hazırlanan “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Araştırma Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında, İstanbul Üniversitesinden Prehistorya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halet ÇAMBEL ve Chicago Üniversitesinden Prof. Dr. Robert BRAIDWOOD tarafından keşfedilmiştir.

Halfeti Antik Kenti (Savaşan Köyü)

Halfeti Antik Kenti (Savaşan Köyü)

İl Merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıktadır. Köye yaklaşırken gördükleriniz bile sizi etkilemeye yetecektir.

Önemli Bilgiler

  • Urfa’ya gelince sıra geceleri ile ünlü mekanlar ziyaret edilmelidir. Bir akşam mutlaka sıra gecesine ayrılmalıdır.
  • Kent merkezi yürünerek gezilebilir. Uzak noktalardaki tarihi yerlere taksi ya da toplu taşıma ile gidilebilir.
  • Şanlıurfa mekanları konumuna göre pahalı veya normal olarak nitelenebilir.
  • Ören yerleri, kale ve tarihi evler gezilirken Müzekart’a ihtiyaç olacaktır.

Neler Yenir?

Ciğer: Urfa’nın merkezinde çok sayıda ciğerci bulunur. Urfa ciğeri sınırları aşmış bir lezzet olduğu için kente gelen turistler soluğu ciğercilerde alır.

Kebap: Urfa kebabı olarak bilinen kebap çeşidi ve diğer lezzetli et yemekleri mutlaka denenmelidir. Bunun için tarihi konuk evlerine, merkezdeki mekanlara ya da Kapalı Çarşı civarındaki yöresel restoranlara gidilebilir.

Dondurma: Her ne kadar Maraş adıyla bilinse de, aynı kalite ve lezzete sahip olan Urfa dondurmalarının tadına bakılmalıdır. Kent merkezinde çok sayıda dondurmacı bulunabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org