Kültür mozaiği olarak bilinen Anadolu topraklarının kuzey bölümünde kalan Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kentleri arasında yer alan bir şehir olarak Samsun öne çıkar. Samsun ziyaret edildiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetler vardır.

Bafra Pidesi

Bafra Pidesi
Bafra Pidesi

Samsun pide çeşitleri ile ünlüdür. Samsun’a özgü çoğu pide kapalı şekilde yapılır. İç malzemesi gerek pidecilerin kendisinde, gerek ise evlerde hazırlanan pidelerin yapımı ise hamurun kapatılıp fırına verilmesi şeklindedir. Bafra ilçesine özgü isimle anılan pideler il merkezinde de pek çok restoranda hazırlanır ve servis edilir.

Nokul

Nokul
Nokul

Bir çeşit poğaça olan nokul rulo şeklinde yapılır ve parça parça kesilerek ikram edilir. Tahinli ya da fındıklı gibi türleri olan nokul, daha çok sabah kahvaltılarında tüketilir. Samsun’daki birçok fırından nokul alınabilir. Ayrıca restoranlarda da bulunabilir. Karanfil baharatı konulduğu için oldukça lezzetli olan bu yiyecek, bayramlarda da cevizli türü ile servis edilir.

İçli Mantı

Samsun yöresinde içli mantı da popüler yemek çeşitleri arasında yer alır. Elde açılan mantı ilk aşamada biraz pişirilir ve daha sonrasında haşlamaya bırakılır. Soya sosu katılan haşlama ile çok daha lezzetli bir hale gelen içli mantı Samsun’un çoğu yerinde rahatlıkla bulunabilir ve tüketilebilir. Aynı zamanda bu yörede yapılan içli mantılar, cevizli ve kıymalı olarak da hazırlanır.

Kaz Pilavı

Kaz Pilavı

Samsun’un yöresel yemeklerinden birisi de kaz pilavıdır. Güzelce temizlenerek tüyleri yolunan kaz etleri pilav pişirilmeden önce aynı kaba konulur. Bu şekilde pilav taneleri kaz suyunu içine çeker ve yemeğin daha lezzetli olması sağlanır. Samsun ve civarında yapılan Karadeniz’in belli yörelerinde de örneklerine rastlanan bu yemek türü beğenilerek tüketilir.

Oymaağaç Kebabı

Oymaağaç Kebabı

Adını Oymaağaç Köyü’nden alan bu kebap çeşidi hem sıcak hem de soğuk yenebilme özelliği ile meşhurdur. Sadece bu kebap için özel olarak yapılan baca ve ocaklar vardır. Oğlak etinden yapılan kebap tercih edilebilecek lezzetler arasında yer alır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org