Romanya’nın resmi dili olarak kabul edilen ve Roman dil ailesinin doğu grubuna ait olan Rumence, aynı zamanda Moldova’da da resmi dil olarak kabul edilmiştir. Rumence ana grup olarak Hint-Avrupa dil ailesinde değerlendilir.

Rumencenin en belirgin özelliği Latince ile olan gramer benzerliğidir. Söz varlığı ve etimolojik yapıda Latinceden birçok kelime bulunduran ve türeyen Rumence, çevresindeki diğer Slav dil gruplarına göre daha kapalı ve yabancı dillerden daha az etkilendiği için Latince etkisini net bir şekilde göstermektedir.

Rumence ile Roma İmparatorluğu arasındaki yakın ilgi nedeniyle bu dilin Latin etkisinde kaldığı söylenebilir. Roma İmparatorluğu, Romanya bölgesini topraklarına katmadan önce bu bölgede yaşayan halk Daçya olarak bilinirdi. Daçya halkının kullandığı kelimeler ise bugün halen Modern Rumencede bulunmaktadır. Bu kapalılık nedeniyle bazı kelimeler sadece Rumenceye hastır. Diğer Latin dilleri gibi İspanyolca veya İtalyanca etkisi Rumencede görülmez. Örneğin branza kelimesi sadece Rumencede peynir anlamına gelmektedir.

Roma İmparatorluğunun Daçya bölgesini ilhak etmesinin ardından Roma ve Latin etkisi bölge halkına doğrudan etki etmiştir. Roma İmparatorluğunun yıkılmasının ardından bu topraklarda hakimiyen kuran Osmanlı İmparatorluğu, Rumenceye Türkçe kelimeler vermeye başlamıştır. Bu nedenle Türkçe ile Rumence arasında ortak kelimeler ve kelime kökenleri bulunmaktadır.

Rumen alfabesi, etrafındaki Doğu Avrupa ülkelerinin aksine Kiril değil Latin alfabesi kullanmayı tercih etmiştir. Romanya, uzun süren Sovyet egemenliğine rağmen Latin alfabesinden vazgeçmemiştir. Rumen alfabesi olarak kabul edilen alfabe, birkaç harf farklılığı dışında klasik Latin alfabesinden oluşur. Her ne kadar telaffuz olarak Rusçayı andırsa da Rumence, Rusçaya gramer olarak benzemez.

Rumenceye has olan harflerden birisi de Ă harfidir. Kapalı, kısa ve gırtlaktan gelen bir fonetiğe sahip olan bu harf, sert e harfine karşılık gelmektedir. Bu ses Türkçede tam olarak karşılık bulmaz. Harfin karşılığı Almanca ve Arapça dillerinde gösterilir.

Ț harfi de Rumencede bulunur. Bu harf Türkçede yer almaz. Harfin karşılığı ‘TS’ olarak kabul edilir. Gagavuzca ve Moğolcada da bu harfin karşılığı bulunmaktadır.

Ḑ harfi Rumencede ve Moldova alfabesinde yer alır. Harfin ses karşılığı aynı zamanda Macarca ve Bulgarcada da bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org