Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’ un düşmanlara karşı korunması için yaptırılan bir yapı olarak Rumeli Hisarı bilinmektedir. Askeri anlamda önemli bir yapı unsuru olan bu hisar döneminde oldukça önemli bir yer olarak bilinmektedir. Savaşlarda birçok stratejilerin belirlendiği bu yapı İstanbul;’ un fethini de sağlayan yapılardan olarak gösterilebilmektedir. Askeri açıdan artıları bulunan bu yapıt İstanbul havasını korumasını halen daha sağlayabilmektedir.

İstanbul tamamı ile birlikte Osmanlı’ nın elde etmesi ile birlikte bu kale artık işlemini biraz olsun kaybetmiştir. Avrupa yakasında bulunan bu Hisar boğaza karşı olarak günümüz de oldukça güzel bir manzara oluşturabilmektedir. İstanbul’ un tarihi yapısını sağlayan önemli birkaç yapıdan biri olarak gösterebileceğimiz ve halen daha varlığını sürdüren bu hisar herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Yapımı Osmanlı döneminde oluşan bu kale yaklaşık olarak 4 ay gibi bir sürede tamamlanmıştır. İstanbul’ un korunması için oldukça önemli bir bölgede olan bu hisar Fatih Sultan Mehmet’ in önderliğinde İstanbul’ un korunmasın da görev almıştır. Savaş için inşa edilmiş olsa da günümüz de mimarisi ile birlikte ziyaretçi akımı çekebilmektedir. Toplam 16 burçtan inşa edilen bu hisarın her bir burçuna dönemin komutanlarının adları konulmuştur.

Dönemin de savaş koruması amacı ile birlikte yaptırılması nedeni ile birçok kez hasar görmüş ve onarıma girmiştir. Bundan önemlisi İstanbul meydana gelen büyük depremde gerçekleşmiştir. Belli bir dönemden sonra bu yapı sadece turistlik açıdan düzenlenerek bu amaç ile birlikte hizmet sürmüştür. Her dönemde ziyaretçilerini çekerek yerli ve yabancı herkese açık olarak bilinmektedir.

Günümüze birçok hizmet için hizmet sunan bu yapı birçok konser, etkinliklere organizasyonluk gerçekleştirmiştir. Özellikle de yaz ayları ile birlikte birçok ünlü sanatçı tarafından burada konserler verilebilmektedir. Oldukça özel bu tarihi yapıda yılın her bölümün de rahatlıkla sizler de etkinliklere katılarak bu eğlenceyi yaşayabilirsiniz. Bunları kalmayan bu hisar içerisinde çeşitli restoran hizmetleri ile de hizmetini ziyaretçilerine sürdürebilmektedir.

Rumeli Hisarı müzesi giriş ücreti, giriş saati

Bu hisara saat 09.30 ile 16.30 arasında ziyaretlerinizi kişi başı olarak 3 TL karşılığında gerçekleştirebilirsiniz.

Rumeli Hisarı ulaşım, ziyaret, nasıl gidilir

İstanbul Avrupa yakası’ nda ki bu yapıya Taksim ve Beşiktaş güzergâhında ki ulaşım araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org