Güneydoğu Avrupa’da Balkan Yarımadası’nın doğusundaki Romanya ılıman ve karasal iklim kuşağında bulunur. Ülke, her iki iklimin geçiş özelliklerini yaşatır. Orta kesimleri ve batısında daha çok nemli iklim özellikleri gözlemlenir. Güneydoğuda ise karasal iklimin etkileri hissedilir. Kıyılara doğru ilerledikçe Akdeniz ikliminin tipik özellikleri göze çarpar.

Ülkedeki iklim koşullarını belirleyen en önemli özellik yükseklik farkıdır. Örneğin kuzeyde sıcaklık 7 dereceyken güneyde 11 derece ölçülür. Ülke topraklarının dörtte biri de ormanlarla kaplıdır ve ormanlık alanlar iklim üzerinde belirleyici bir faktördür.

Orta derecede bir nemlilik yaşandığı için Romanya’nın iklimi seyahat tutkunlarını zorlayacak özelliklerde değildir. Yaz ayları çoğunlukla kurak ve sıcak geçer. Ancak bu durum karasal iklime alışık olanlar için zorlayıcı bir faktör değildir. Kış ayları ise karasal iklimin etkisiyle soğuk, sert ve karlı olur. Eksi 25 dereceye kadar düşen sıcaklık, sisli havayı da beraberinde getirebilir.

Özellikle dağlık kesimlerde bulunanlar soğuk havaya alışık değilse vücut biraz zorlanabilir. Bu nedenle Romanya’ya kış aylarında gitmeyi düşünenlerin, korunaklı ayakkabı ve kıyafetlerle yola çıkması gerekir. Sonbahar aylarının doya doya yaşandığı Romanya’da yolların sarı ve kırmızı yapraklarla kaplandığını görmek mümkündür. Hatta fotoğraf tutkunları için çok özel anlar vaad eden bu sezon her metrekareden farklı bir poz yakalamaya elverişlidir. İlkbahar için aynı şeyi söylemek pek mümkün olmaz. Çünkü bu ılık mevsim çok kısa sürer. Bahar aylarında ülke çok yağış aldığı için sel benzeri afetleri yaşamak olasıdır. Yağış miktarı batıdan doğuya doğru ilerledikçe, dağlardan ovalara gittikçe azalır. Hatta bazı bölgelerde dağlar her yıl bin milimetreden fazla yağmur alır.

Romanya’ya gitmeyi düşünenler için en uygun zamanın Nisan ayından Temmuz ayına kadar olan süredir. Bir de Ağustos ayının başından Ekim ayına kadar ülkeyi ziyarete gidilebilir. Bu aylar en uygun zaman dilimidir. Çünkü ılıman iklim şartlarında gezmek ve tatil yapmak ziyaretçiler açısından keyifle zaman geçirmeye uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org