Başkenti Bükreş olan Romanya Avrupa’daki en geniş yüz ölçümüne sahip ülkelerden biridir. Romanya Orta Avupa’da yer alan ülkelerdendir. Karadeniz’e de kıyısı bulunan ülkenin sınır komşuları Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan’dır.

Romanya karasal iklimin etkisi altında olan bir ülkedir. Ülkede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise oldukça soğuk geçer. Ülkeye gitmek için en uygun dönem Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kış turizmi de oldukça yoğun geçen ülkeye Aralık ve Mart ayları arası kayak yapmak için en uygun dönemdir.

Romanya Gezi Rehberi

Bükreş

Bucharest, Romania
Bucharest, Romania

Ülkenin başkenti olan Bükreş aynı zamanda ülke ticareti için önemli bir kenttir. Şehir Romanya Ovası’nın ortasında yer alır. Bükreş’te gezilip görülecek pek çok tarihi mekan vardır. Kentte bulunan Parlamento Sarayı dünyanın en büyük ikinci binasıdır. Unirii Meydanı şehrin en kalabalık meydanıdır. Kentte gezilmesi gereken yerlerden bazıları Ulusal Tarih Müzesi, CEC Sarayı, Cercul Militar National, Magheru Bulvarı, Çeşmeci Park, Regina Elisabeta Bulvarı ve Harestrau Parkı’dır.

Türkiye’den Bükreş’e gitmek için hava yolu, demir yolu ve kara yolu seyahati yapılabilir. Kente gitmek için en hızlı ve rahat seyahat hava yolu firmaları aracılığı ile yapılır. İstanbul’dan Bükreş’e direkt uçuş seferleri düzenlenir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1 saat 20 dakika olarak hesaplanır. Demir yolunu tercih edenler ise İstanbul’dan 17 saatlik bir yolculuk sonucu kente ulaşır.

Braşov

Braşov

Kent Romanya’nın en önemli ikinci kentidir. Romanya’nın Braşov bölgesinin merkezi olan şehir, ülke genelinde yaşanan kırsal iklimin etkisi altındadır. Kış turizmi olanakları ile dikkat çeken bir kentte gezilip görülebilecek pek çok müze, tarihi mekan bulunur. The Brasov Citadel ve Old Town bunlardan en dikkat çekenidir.

Şehre kayak yapmak amacıyla gelenler için en uygun dönem Aralık ve Mart ayları arasıdır. Kültürel faliyetler ve gezi amacıyla gelenler için ise Mayıs ve Ekim arası dönem önerilir. Braşov’a gelmek için başkent Bükreş’ten kara yolu kullanılarak seyahat edilir. Bükreş ve Braşov arası yoculuk süresi yaklaşık 3 saat olarak hesaplanır.

Galati

Galati
Galati

Romanya’nın doğusunda bulunan kentte gezilip görülebilecek pek çok tarihi mekan ve doğal güzellik vardır. Tuna Nehri kıyısında yer alan Galati Romanya’nın en büyük 7. kentidir. Tuna Nehri kıyısında bulunan heykelli park turitlerin oldukça ilgisini çeker. St. George Rumen Katedrali ve Galati Opera Evi de sıkça ziyaret edilen mekanlardandır. Kente ulaşım Bükreş üzerinden kara yolu aracılığı ile sağlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org