Doğal güzellikleri, mimarisi, farklı ve kültürleriyle Portekiz, Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisi olmuştur. Portekiz Avrupa’nın en batısında yer alan ülke olup, çevresinde İspanya ve Atlas Okyanusu bulunur. Akdeniz iklimin hakim olduğu ülkede deniz turizmi de oldukça yoğundur. Portekiz yaz ve kış turizme uygun olsa da yazın daha çok tercih edilir. Portekiz’in birçok önemli kenti vardır.

Portekiz denilince akla Fado müziliği gelir. Şarap ise bu ülkede önemli miktarda üretilir. Dünyaca ünlü şarapların bulunduğu yerleri vardır.

Porto

Porto, Portugal
Porto, Portugal

Douro Nehri’nin çevresinde bulunan Gaita ve Porto bölgelerininden oluşur. Ülkenin isminin bu şehirden geldiği kabul edilir. Douro Nehri bu şehir için önemli bir yere sahiptir. Çünkü şehir bu nehir üzerindeki tepelere kurulmuştur. UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Aliados Meydanı şehrin en hareketli bölgesidir. Şehrin yapısı burada çok rahat gözlenebilir. Clerigos Müzesi mimarisiyle görenleri hayran bırakır. Porto Katedrali de hem dini açıdan hem turizm açısından önemli noktalardan birisidir.

Lizbon

Pink Street, Lisboa
Pink Street, Lisboa

Portekiz’in başkenti olup aynı zamanda en gelişmiş şehridir. Çok farklı kültürel yapıları içinde barından Lizbon’da  çok renkli ve özgün yapıyı şehrin her alanında görmek mümkün olur. Lizbon sadece Portekiz için değil Avrupa için de önemli finans ve kültür merkezlerindendir.

Lizbon çok gelişmiş bir şehir olduğu için, ulaşım, eğlence, alışveriş, aktivite anlamında misafirlerine çok güzel olanaklar sunar. Lizbon’un kültürel olarak en önemli yapıtı UNESCO listesinde de yer alan Belem Kulesi’dir. Jeronimos’ta buna benzerdir. Portekiz’e gelen turistlerin çoğu Belem bölgesini gezmeden gitmemektedir. 25 Nisan Köprüsü ise Türkiye’den gidenlere İstanbul’u anımsatır.

Braga

Braga, Portugal
Braga, Portugal

Portekiz’in diğer en önemli şehri de Braga’dır. Porto ve Lizbon kadar olmasa da ülke içinde önemi çoktur. Braga, Portekiz için dini anlamda büyük önem taşır. Çünkü, şehirde birçok kilise bulunur. Bu kiliseler tarihi anlama da sahip olduğu için turistler için önerilir. Bom Jesus do Monte görülmesi gereken yapıtların başında gelir. Tarihi yapıya sahip olduğu için şehir turları da önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org