Polonya’da eğitim, son yıllarda hayli ilgi görmeye başlamış ve Dünya’nın her yerinden öğrencilere kapılarını açmaya başlamıştır.

Polonya’da eğitim, son yıllarda hayli ilgi görmeye başlamış ve Dünya’nın her yerinden öğrencilere kapılarını açmaya başlamıştır. Polonya’da eğitim ile ilgili bilgileri çok ayrıntılı olmasa da sizler için anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Polonya’daki eğitim sisteminden bahsedelim. Polonya’da eğitim sistemi Türkiye üniversitelerinin aksine 3 ila 3,5 yıl süresince devam etmektedir. Bu eğitim yine Türkiye üniversitelerinin aksine lisans ve mühendislik olarak ayrım göstermektedir. Bunun anlamı şudur ki; burada mühendis olacağım diye okumaya gelmek isteyenler için önemli bir bilgidir, örneğin; Polonya’daki her bilgisayar eğitimi, Mühendislik değildir! Yani bu konuyu çok iyi araştırmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Aynı eğitimi alırken, üniversite bitiminde mühendis değil, bir tekniker ya da teknisyen olduğunuzu öğrenmek istemiyorsanız, Polonya’da eğitim almadan önce araştırmalarınızı yapmanızı öneriyoruz.

Diğer bir merak edilen konu da Polonya’da eğitim alıp, Türkiye’de geçerliliği olup olmadığıdır. Polonya’da bulunan üniversiteler genel olarak Türkiye’deki üniversitelerden daha iyi bir sıralamaya sahip olduğu için, kabul edilmektedir. Yani bitirdiğiniz birçok üniversite yök tarafından tanınmaktadır. Fakat yine de tanınmayan üniversiteler de bulunacağından, bu konuya da dikkat etmenizi öneriyoruz.

Polonya’da eğitim ücretleri, Türkiye ile ters orantılı olarak işlemektedir. Polonya’da özel üniversite ücretleri ile, devlet üniversitesi ücretleri arasında Türk vatandaşları için dağlar kadar fark vardır. Örneğin devlet üniversitesinde yazılım mühendisliği okumanız için, 3000 euro civarı bir para ödemeniz gerekirken, özel üniversitede bu fiyat 1000 – 1500 euro civarında değişecektir. Bunun sebebi ise Polonya eğitim sisteminde özel üniversitelerin  devlet üniversitelerinden daha geride görülmesidir. Hemen bu noktada, size bir ipucu vermek adına şunu söyleyebiliriz. Politechnika Lodzki profesörleri aslında özel üniversitelerde de eğitim vermektedirler. Dolayısıyla aslında aynı eğitimi aldığınızı düşünüyoruz.

Polonya’da hukuk eğitimi ile ilgili birkaç soru aldığımız için bu konuya da açıklık getirelim istiyoruz. Hukuk fakülteleri ingilizce ve lehçe olarak devam etmektedir. Yalnız hukukta kullanılan terminoloji tamamen farklı olduğundan, açıkçası Türkler olarak pek tercih etmiyoruz. Zira lehçe zor dil hocam. 🙂

Polonya’ya gelip, uluslararası ilişkiler, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, diş hekimliği, tıp, finans, işletme gibi bölümleri tercih ederseniz, daha başarılı olabileceğinizi tahmin ediyoruz.

Yine de Polonya’da eğitim görmek isteyen siz olduğunuzdan, karar tamamen size ait olacaktır. Farklı sorularınız olduğunda bize yazabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org