İnternet hayatın pek çok alanında olduğu gibi devlet kurumlarından alınacak belgelerde de kolaylık sağlamıştır. Yurt dışı seyahat planlarının ilk adımı olan pasaport alma süreci internet sayesinde kolaylaşmış, daha hızlı ve pratik olmuştur. Saatlerce sıra beklemeden ve kolayca pasaport alabilmek için öncelikle randevu alınması gerekir.

Başvuruda Takip Edilmesi Gereken Adımlar

  • Randevu almak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-pasaport sayfası olan epasaport.egm.gov.tr adresine girilir. Bu ekranda sağ üst köşede bulunan ”Başvur” butonuna tıklanır.
  • Çıkan seçenekler arasından en üstte bulunan “Yeni başvuru yapmak istiyorum” sekmesine tıklanır. Başvuru Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılıyorsa ekrana gelen “Başvurumu Türkiye’den yapacağım” sekmesi seçilir. Yurt dışından alınacak pasaport randevuları için sayfada da belirtildiği üzere www.konsolosluk.gov.tr adresinden işlem yapılmalıdır.
  • Çıkan ekranda başvuru yapmak isteyen kişinin TC Kimlik numarasının var olup olmadığı ve nüfus cüzdanında yazılı olup olmadığı sorulur. Bu sorulara cevap verildikten sonra Pasaport çeşidi seçilir.
  • Bordo Pasaport umuma mahsustur. Eğer hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport alınmayacaksa bordo pasaport seçilerek işleme devam edilir.
  • Pasaport hangi şehirden alınacaksa bu şehrin ismi seçilir. Şehir seçildikten sonra ekranda bir liste görünür. Bu listede seçilen şehirde bulunan emniyet müdürlükleri ve pasaport alınabilecek kurumlar bulunmaktadır. Tercihe göre ulaşımı en kolay kurum listeden seçilerek kurum adının yazılı olduğu satırın sağında bulunan saat ikonu seçilir.
  • Bu aşamada site kişisel bilgileri sorar. Çıkan forma TC Kimlik Numarası, ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e-mail adresi girilir. Daha sonra kaç kişi için pasaport randevusu alınacaksa ona göre kişi sayısı ve son olarak da sayfada bulunan güvenlik kodu girilerek “Devam Et” butonuna basılır.
  • Ekranın üst kısmında çıkan kırmızı renkli takvim üzerinden pasaport randevusu alınacak tarih seçilir.
  • Takvimde seçilen günde hangi saatlerin uygun olduğu sayfanın alt kısmında çıkan listede görülebilir. Dolu olan saatler kırmızı, uygun olan saatler ise yeşil renkle gösterilmiş, yanında da ”Bu saat randevu almak için uygundur” olarak belirtilmiştir.
  • Başvuru yapan kişinin uygun gördüğü saatin sağ yanında bulunan “Ayarla” sekmesine (burada yine bir saat resmi bulunmaktadır) tıklanır. Site ”Bu tarih ve saatte randevu almak istediğinizden emin misiniz?” diye sorar. Bu pencerede de “Evet” seçilir ve site kayıtlı e-mail adresine bir e-mail gönderdiğini belirtir.
  • İşlemi tamamlamak için e-mail adresine gelen linke tıklanarak onaylama işleminin yapılması gerekir.

Randevu alındıktan sonra randevu alınan gün ve saatte kuruma giderek pasaport başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Pasaport başvurusu esnasında parmak izi ve kimlik bilgileri alınır, pasaportun neden alındığı gibi sorular sorulur ancak bu işlem 15 dakikayı geçmeyecek kadar kısa sürer. Verilen posta adresine pasaport gönderilecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org