Yüzyıllarca farklı kavimlere, krallara, tanrılara ev sahipliği yapmış, ticaret yollarının üzerinde kalmış ve şifa dağıtan suları ile ün kazanmış Denizli, bembeyaz bir cennettir. Pamukkale travertenleri ile UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan bölgede bu oluşumları sağlayan belli kimyasal reaksiyonlar vardır.

17 farklı alana yayılmış ve sıcaklığı 35 ile 100 derece arasında değişen sıcak su kaynaklarından çıkan sular, yüksek oranda kalsiyum hidrokarbonat [Ca(HCO3)] içerir. Havadaki oksijen (O2) ile teması sonucunda içerisindeki karbondioksit (CO2) ve karbon monoksiti (CO) kaybeder ve geriye kalan kalsiyum karbonat (CaCO3) travertenleri oluşturur. Başlangıçta jel kıvamında yumuşak halde bulunan kalsiyum karbonat, zaman içerisinde katılaşarak travertenleri meydana getirir.

Travertenlerin bu beyaz görünümünün nedeni ise onun oluşumunda rol alan beyaz kalsiyum karbonat çökeltisidir. Bu görüntüyü muhafaza etmek amacıyla termal su, Pamukkale teraslarına belli bir program dahilinde gönderilir ve belli süreler boyunca da bölge kurumaya bırakılır. Böylece yosunlaşmanın ve çeşitli renk değişimlerinin de önüne geçilmiş olur.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Günde yaklaşık 2-3 bin misafiri ağırlayan Pamukkale’nin suyu sıcak hali ile şifa dağıtan bir doktor, soğuduğunda da travertenlerin mimarı olarak tanımlanır. Eski çağlardan beri tedavi edici özelliği bilinen ve kullanılan travertenlerdeki termal suyun, türlü cilt hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına, romatizma ve göz hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Bu özelliği ile de hem travertenler hem de travertenlerin olduğu bölgedeki antik havuz her yıl turistlerin ilgisini çeker.

Denizli merkezine yaklaşık 18 km mesafede bulunan Pamukkale’ye şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabilir. Şehir dışından gelen ziyaretçiler için otogardan Pamukkale’ye minibüsler vardır. Yakın çevresinde bulunan çeşitli oteller sayesinde de ziyaretçilerine konaklama imkanı sunar. Yakınında bulunan Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz’u da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org