Dünya ile bağlantısını koparmış adalar serimizin üçüncü adasını tanımak üzeresiniz. Orkney adaları İskoçya’nın kuzey kıyılarından hemen hemen on iki kilometre açıkta bulunan ve şu sıralar dünyamıza hâkim olan telaşlardan çok uzakta olan bir takımada. Ada’da tam bir telaşsızlık durumu hâkim ve bu durağanlığıyla kendini bulmak isteyenler için eşsiz bir kaçış noktası.

Günlük yaşantımızın getirdiği sorumluluklardan ve bu sorumluluklara bağlı yaşanan telaşlardan hepimiz zaman zaman çok sıkılıyoruz ve olduğumuz yerden uzaklaşıp sadece kendimizle kalacağımız, sessiz ve bir o kadar da doğa ile iç içe olan yerler arayışına düşüyoruz. Orkeney takımadası sizlere tam olarak bunu vadediyor. Britanya’nın ücra köşesinde, Kuzey denizi ile Atlas okyanusunun bir araya geldiği yerde bulunan bu ada adeta manevi arınma için yaratılmış.

Telaştan, stresten ve koşuşturmacadan çok uzakta, harika bir deniz manzarası ve önünde binalar olmayan sonsuz bir gökyüzü… Orkney takımadaları 70 adadan oluşmakta bu adaların sadece 17 sinde insan yaşamaktadır. Bu adalarda yaşan insanlar ise geçimlerini balıkçılık ve tarımla sağlamaktadır. 70 adanın bulunduğu Orkney takımadalarında anakara olarak adlandırılan ada Ronaldsay adasıdır. Ronaldsay adasına iner inmez düşüneceğiniz tek şey “Burası bu dünyaya ait olamaz” fikri olacaktır. Çünkü daha ziyaretinizin başlarında Taş Devrinden kalma bir kenti ve o kentte bulunan, adaya fazlasıyla mistik bir hava katan kalıntılarla beraber, Brodgar Halkası denilen ve tamamen doğal yollar ile oluşmuş kaya çemberlerini göreceksiniz. Ronaldsay adasının eni altı, boyu ise sadece 3 buçuk kilometre.

Orkney adalarında, adalar arası ulaşım feribot seferleri ile yapılıyor ve en uzun yolculuk 4 saat sürüyor. Adalara en yakın anakaraya uçakla da ulaşım mümkün olduğundan, takımadaların üzerinden geçerken gördüğünüz manzara dağılmış bir yapbozu anımsatıyor. Bu adaların her birinin hem altında hem de üstünde adeta tarih yatıyor. Toprağa küreği vurduğunuz anda altından hemen bazı kalıntılar çıkıveriyor. Ada’da sadece küçük bir muayenehane bulunuyor, bir de terk edilmiş eski bir kilise. 70 adadan oluşan Orkney Adalarında konaklama ihtiyacı ise sadece 25 adada bulunan birer adet pansiyonla karşılanıyor.

Orkney Adaları size dinginlik, telaşsızlık ve kendinizi yalnız ama mutlu hissetmeyi vadediyor. Orkney Adaları kaçış noktası arayanlara, günlük telaşlardan uzaklaşmak isteyenlere ve unutulmuş gibi hissetmek isteyenlere özel çok güzel bir kaçış rotası sunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org