Coğrafi alan olarak dünyanın en küçük kıtası olan Okyanusya Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu ile çevrelenmiş 4 önemli kara parçası ve bunların etrafında toplanmış çok sayıda irili ufaklı adadan oluşan bir coğrafyaya sahiptir. En önemli kara parçaları Avustralya, Malenazya, Mikronezya ve Polinezya’dır.

Avustralya neredeyse kıtanın tümüne yakın bir kısmını kaplayan tek bir ülkedir. Ortalama yüksekliğin çok az olması nedeniyle birçok noktayı birbirine bağlayan, bazı yerlerde son derece ücra yerlerden geçen karayolları vardır. Büyükşehirlerde oldukça modern olan karayolları kıtanın içlerine doğru daha bozuk ve asfalttan ziyade tozlu karayolu şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca son derece zengin olan doğal yaşamla iç içe olan bir kıta olması nedeniyle sık sık vahşi hayvanların karayollarına çıkmasıyla kazalar olur. Kıtanın diğer devletlerle ulaşımı için daha çok havayolu tercih edilir. Büyük Okyanus’la çevrelenmiş konumu nedeniyle deniz ulaşımı da adalar ve anakara arası ulaşımda önemli bir yer tutar. Kıtada küçümsenmeyecek büyüklükte bir demiryolu hattı vardır. Fakat demiryolları genellikle büyükşehirlerin etrafında yoğunlaşmıştır.

Okyanusya’da İngiliz sistemi kullanıldığından karayolu ulaşımı soldan işler. Kıta içi yük taşımacılığı Türkiye ve Avrapa kıtasına göre son derece uzun olan yük katarları (bir kamyon ve arkasına bağlı 3-4 treyler) ile yapılır. Bu da kazaların yaşanmasında bir başka önemli etkendir.

Okyanusya
Okyanusya

Büyükşehirlerde (Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaide gibi) metro altyapısı gelişmiştir. Kent içi ulaşımda metro ve hafif raylı sistem oldukça yoğun bir biçimde kullanılır. Günlük yolcu taşımacılığının büyük bir kısmı metro ve raylı sistem aracılığıyla yapılır.

Ülkede irili ufaklı 300’den fazla havaalanı bulunur. Bunların birçoğu yurt içi hava taşımacılığı için uygundur. Küçük hava alanları aynı zamanda havadan zirai ilaçlama için kullanılır.

Yeraltı kaynakları bakımından son derece zengin olan kıtada çıkarılan madenler demiryolu ile sahil kesimine taşınır ve oradan da büyük yük gemileri ile diğer ülkelere ve kıtalara gönderilir. Aynı yolla ithal edilen mallar istenilen yerlere nakledilir.

Adalara yapılan deniz ulaşımı daha çok küçük yolcu gemileri ile yapılır. Ancak büyük kruvaziyer gemileri ile de haftalık liman ziyaretleriyle kıtaya ulaşmak mümkündür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org