Başkenti ve en büyük kenti Managua olan Nikaragua Orta Amerika’da yer alan ülkelerden bir tanesidir. Bölgenin yüz ölçümü olarak en büyük ülkesi olma özelliğine sahip olan Nikaragua’nın ülke sınırı Honduras, Kosta Rika, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi ile çevrilidir.

Nikaragua ülke genelinde tropikal iklimin etkisi hissedilir. Ülkede iklim nemli ve oldukça sıcaktır. Sıcaklığa etki eden en önemli faktörlerden biri yükseltidir. Ülkenin yüksek kesimlerinde alçak kesimlere oranla sıcaklık değerleri daha azdır. Ülke iklimi üzerinde bir diğer coğrafi etmen alize rüzgarlarıdır. Alize rüzgarları doğudan eser ve sıcaklığı düşürücü etkiler yaratır. Nikaragua’da kuru ve yağışlı olmak üzere iki mevsimsel özellik görülür. Ülkede yıl içerisinde sıcaklık ortalaması 27 derece hesaplanır.

Ocak ve Mayıs ayları arası yaşanan dönem ülkede yağışlı sezonu kapsar. Ülke Atlantik kıyıları Pasifik kıyılarına oranla daha yağışlıdır. Pasifik kıyıları yıl içerisinde ortalama 3810 mm olarak hesaplanan yağış alır. Bu durum Atlantik kıyılarında ise yaklaşık olarak 1000 mm’ye düşer. Bölgede en az yağış alan yer başkent Managua’dır. Başkentte yıl içerisinde görülen ortalama yağış miktarı 1140 mm’dir.

Nikaragua’ya gitmek için en uygun dönem Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Bu dönem yağış olayları oldukça nadir yaşanır. Bölgede hava şartları hızlı bir biçimde değişkenlik göstermeye yatkındır. Bu sebeple gitmeden önce hava durumu hakkında bilgi alınması önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org