Orta Amerika’da yer alan Nikaragua’nın başkenti Managua’dır. Ülke yüz ölçümü olarak bölgenin en büyük ülkesidir. Nikaragua’nın sınır komşuları ise Honduras ve Kosta Rika‘dır. Ülkenin Karayip Denizi ve Büyük Okyanusa kıyısı bulunur. Nikaragua yıllarca İspanyol sömürgesi altında varlığını sürdürür. Bu sebeple ülke kültüründe, halkın yaşam biçiminde İspanyol etkileri görülür.

Nikaragua tropikal iklimin tesiri altında bulunan bir ülkedir. Ülkede kıyı kesimlerde ılıman, iç kesimlerde ise sert ve yağışlı bir hava hakimdir. Ocak ve Mayıs ayları arasında şiddetli yağışların yaşandığı ülkede yağış rejimi düzensizdir. Ülkeye seyahat için en uygun dönem Kasım ve Mayıs ayları arasıdır.

Managua

Antigua catedral de Managua
Antigua catedral de Managua

Ülkenin başkenti olan Managua aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine de sahiptir. Kent Orta Amerika’nın en kalabalık nüfuslu şehirlerinden biridir. Managua tarihi dokusuyla dikkat çeken bir kenttir. Huellas de Acahuallinca, lacio Nacional de la Cultera ve Nuvea Catedral kentte gezilip görülecek yerlerin başında gelir.

Managua’da ülke genelinde hakim olan tropikal iklimin etkileri görülür. Bu sebepten kente gitmek için en uygun dönem yağış olaylarının az görüldüğü Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Kente ulaşım havayolu aracılığı ile aktarmalı olarak sağlanır.

Grenada

Grenada
Grenada

Nikaragua ‘nın batısında yer alan bir kent olan Grenada kenti Grenada Bölgesinin başkenti olma özelliğine sahiptir. Ülkenin en kalabalık şehirlerinden olan Grenada 1524 senesinde kurulmuştur. Köklü bir tarihe sahip olan kentte oldukça önemli tarihi yapılar vardır. Kentte koloni döneminden kalma pek çok kilise bulunur. Büyük Katedral, La Meced Guadelupe, San Fransisco ve Central Park kentin en önemli mekanlarıdır.

Leon

Leon
Leon

Nikaragua’nın en büyük kentlerinden bir tanesi olma özelliğine sahip olan Leon, Leon eyaletinin başkentidir. İspanyollar tarafından kurulan şehrin oldukça köklü bir tarihi vardır. Leon ülkenin en önemli üniversitelerin bulunduğu şehirdir. Kentte koloni döneminden kalma çok sayıda kilise ve ev vardır. Şehirde bulunan Leon Harabeleri ve Göğe Kabul Katedrali UNESCO Dünya Mirasları arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org