Resmi adıyla Nijer Cumhuriyeti Afrika kıtasında bulunur. Kıtanın batı kısmında yer alan ülkenin denize kıyısı yoktur.

Nijer Cumhuriyeti’nin iklimi çok sıcak ve kuraktır. Özellikle gündüzleri aşırı sıcaklık yaşanan ülkede öğle vaktinde dereceler 33-40 dereceden aşağıyı göstermez. Nijer’in batı kısmında ve Nijer Nehri’nin kıyı tarafında yer alan başkent Niamey’in yıllık sıcaklık ortalaması 38 derecedir. Orta kesimlerde ise sıcaklık biraz daha düşse dahi yakıcıdır ve yıllık ortalama 36 derecedir.

Nijer’de yağışlar haziran ve eylül aylarında görülür. Ekim ve kasım aylarından itibaren ise sıcaklık giderek artan bir değer gösterir ve nem artar. Aralıktan sonra kısa bir dönem soğuk ama yağışsız bir dönem görülse de bir iki ay içinde sıcaklar kuraklıkla birlikte geri döner.

Temmuz ve ağustos aylarında görülen bu yağışlar ülkenin kıyı kesimine yıllık ortalama 164 mm su getirir. Bu rakam orta kesimlerde, özellikle Agadez şehri yakınlarında 636 mm’ye kadar çıkabilir. Genel olarak ülkenin senelik yağış miktarı 500 mm’dir. Bu sayının üzerine çıkılmadığı gibi kimi zaman buharlaşmadan dolayı bu yağışların da etkisi görülmez. Aşırı sıcaklık yağışı toprağa ulaşmadan yok edip buharlaştırır. Ülkenin güney ucu bu özelliklere göre daha yağışlıdır. Bunun nedeni bölgede bulunan ormanlık alanlar, step ve savan bitki örtüleridir.

Nijer’i tansiyon ya da kalp rahatsızlıkları bulunan ya da sıcaklardan etkilenen kişilerin ziyaret etmesi sakıncalı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org