Afrika kıtasının güneydoğu kısmında yer alan Mozambik’in kuzeyinde Tanzanya, Malavi, kuzeybatısında Zambiya, batısıda Zimbabve, güneybatısında Güney Afrika Cumhuriyeti yer alır. Başkenti Maputo’dur. Ülkenin resmi dili arasında Portekizce vardır. Kaju fıstığının en büyük üreticisidir.

Mozambik’te görülmesi gereken birçok nokta vardır. Ülkenin en gözde yeri başkent Maputo’dur. Hint Okyanusu’nun incisi olarak da bilinen bu başkent ayrıca hareketli bir gece yaşantısına sahiptir. Natural History Museum, Inhaca Island, Maputo Central Train Station, Fortaleza da Nossa Senhora da Conceicao, Maputo Elephant Reserve, Casa do Ferro, Fisheries Museum, Museum of the Revolution, Masquita da Baixa gidilmesi gereken yerler arasındadır. Dalış sporları sevenler için tercih edilebilecek bir tatil yeridir.

Ülkede Portekiz mutfağının esintileri mevcuttur. En ünlü yemekleri arasında acılı bir sos olan Piri – Piri, etli tatlı bir hamur olan Pãozinho , pirinç üzerinde servis edilen deniz ürünleri Matapa yer alır.

Mozambik’e ne zaman gidilir?

Mozambik savan iklimin etkisiyle nemli ve kurak mevsimlerin hakim olduğu bir ülkedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25°C – 30°C’dir.  Mayıs – Kasım arasında yağış olmadığı için gidilecek en uygun zamanlardır.

Mozambik’e Ulaşım Nasıldır?

Mozambik
Mozambik

Türkiye’den Mozambik’e gitmek isteyen tüm pasaport sahiplerine vize uygulanmaktadır. Türkiye’de büyükelçilik bulunmadığı için Türkiye dışındaki Mozambik Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapılması gerekir. Ülkeye gitmeden önce yapılması gereken aşılar vardır. Bu aşılar Sarı Humma (Yellow Fever), Tifo (Typhoid), Hepatit A (Hepatitus A) ve Menenjit (Meningitis) arasındadır. Su olarak içme suyu önerilir.

Havayolu: Bu ülkeye gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yolu havayoludur. İstanbul’dan Mozambik’e gitmek isteyenler 9 saat 32 dakika da ulaşılır. Ülkede 3 tane uluslararası havalimanı bulunur ayrıca her eyalette havalimanı vardır. Aktarmalı uçuşla bu süre daha da artabilir.

Denizyolu: Başkent Maputo’da ülkenin en büyük limanı bulunur. Türkiye’den buraya ulaşmak kolaydır. Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu yoluyla Mozambik’e ulaşmak mümkündür.

Karayolu: Otobüsle ile Johanessburg ya da Durban’dan başkent Maputo’ya ulaşılabilir. Karayolu eski olduğu için çok tercih edilmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org