Mostar KöprüsüBosna’da barışın sembolü olarak kabul edilmekte ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Özellikle yabancı turistler tarafından ilgi odağı olan köprünün çevresi yaz aylarında oldukça kalabalık bir hal alıyor.

Neretva Nehri’nin iki yakasındaki dağlan birbirine kavuşturan bir mimarlık harikası. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Hayrettin’e yaptırılmış. 28,5 metre yüksekliğinde, 22,5 metre genişliğindeki köprü 1986’da Ağa Han Dünya Mimarlık ödülünü almış. Bütün statik kanunlarıyla dalga geçercesine zorlu doğa koşullarına 426 yıl dayanan bu köprü, iç savaş esnasında Hırvat topçularının ateşi sonucunda yıkıldı. 2004’te yeniden inşa edildi. Bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Mostar Köprüsü Hakkında

Mostar Köprüsü1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayrettin tarafından yapılmıştır. Neretva Nehri üzerinde konumlanmış olan köprü, Mostar kentinin simgesi haline gelmiştir.  24 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindedir, inşaatı sırasında yaklaşık olarak 455 tane kalıp taş kullanıldığı bilinmektedir.

Köprüyü inşa eden Mimar Hayrettin, Mimar Sinan‘ın öğrencisi olsa da aslında bunun bir hikayesi bulunmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında şu anki adı Mostar olan bu bölgeye, Hristiyan gençleri ve çocuklarının yetiştirilmesi amacıyla devşirme memurları gönderilir. Hayrettin’in ailesi oğullarını memurlardan kaçırmak için Neretva Nehri‘nin yakınlarına götürür fakat burada bir devşirme memuru Hayrettin’i görür. Çamurdan yaptığı bir şey dikkatini çeker ve Hayrettin’e sorular sorar. Gerek Hayrettin’in tavırları gerekse yeteneği devşirme memurunu çok etkiler. Ailesinin onayının alınmasının ardından Mimar Sinan’ın yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Geçen zamanla birlikte Mimar Sinan’ın kalfası olur. Kanuni Sultan Süleyman Mimar Sinan’dan buraya bir köprü yapılmasını ister. Mimar Hayrettin ise bu işe talip olarak memleketine bir köprü yapmak için iş başına geçer.

İslam medeniyetini yansıtan köprü hilal şeklindedir ve Allah’ın 99 ismine işaret eden 99 basamağı vardır. 9 yıl süren proje 1566 yılında tamamlanmıştır. 1993 yılına kadar Osmanlı medeniyetinin bir simgesi haline gelen köprü, Bosna Savaşı sırasında yıkılmıştır. 1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle bir Türk firması tarafından yapımına yeniden başlanmıştır. Aynı taşları yeniden bulmak mümkün olmadığı için, köprünün suya düşen parçaları sudan çıkartılarak yeniden kullanılmış, sağlam olmayan taşların yerine kullanabilmek için eski taş ocağı yeniden açılmıştır. Yeni köprü, aslının aynısı olacak şekilde inşa edilmiştir.

2004 yılında köprünün açılışını Prens Charles yapmıştır, 2005 yılında ise UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Mostar’ı gezerken Küçük bir Mostar Köprüsü daha görürseniz şaşırmayın çünkü, bu yapı asıl köprü yapılmadan önce küçük bir örnek teşkil etmesi için yapılmıştır.

Yalnızca turistlerin değil, sporcuların da odak noktası olan Mostar Köprüsü yapılan atlamalarıyla ünlüdür. Geçmişteki bir geleneğe göre, erkekler nişanlılarına cesur olduklarını kanıtlamak için evlenmeden önce bu köprüden atlamak zorundaymış. Ancak günümüzde ise köprüden atlamak geleneksel bir gösteri haline gelmiştir. İster köprünün üstünden, isterseniz de aşağıdan bu atlayış gösterisini izleyebilirsiniz. Mostar’ın yakınında yer alan çarşının yanı sıra, restaurantlar da bulunmakta. Köprünün muhteşem manzarasını izleyerek yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilirsiniz.   Cevapcici (Cevapidenilen Balkan Kebabı yiyebilir, Türk kahvesiyle benzer şekilde pişen Boşnak kahvesi tadabilirsiniz.  Yine bu nokta fotoğraf çekilmek isteyenler için de ideal bir adres olacaktır.

Mostar’ın sokaklarını gezerken Bosna Savaşı’ndan kalma bir mezarlık görebilirsiniz.   Ayrıca savaştan sonra restore edilmiş olan binalar, caddeler ve kafeler şehrin tarihini yansıtıyor.

Mostar Köprüsü Nerede

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek’in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprü.

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Hersek Bölgesi’nde yer alan Mostar şehrinde bulunmaktadır. Saraybosna’dan otobüsle 2 saat sürede, yaklaşık 30 KM (Konvertibl Mark) ödeyerek Mostar’a ulaşmak mümkün. Otobüs istasyonunundan indikten sonra köprü yürüme mesafesinde yer almaktadır. Yürüyerek yaklaşık 20 dakika sonra köprünün yakınında bulunan çarşıya varılıyor.

Bosna Hersek Türk vatandaşlarına vize istemiyor olmasının yanı sıra, oldukça ucuz bir ülke olmasıyla da bilinmektedir. Hemen hemen Türkiye’yle aynı fiyatlara seyahat edebilir, ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz. Bosna Hersek ziyaretiniz sırasında, Saat Kulesi, Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Tara Kulesi, Eski Köprü Müzesi, Koski Mehmet Paşa Cami, Biscevica Evi (Biscevica Kuca), Hersek Tarih Müzesi, Partizan Abidesi (Partizansko groblje u Mostaru), Bakırcılar Çarşısı (Kujundziluk), Eğri Köprü gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org