Senegal, Mali, Batı Sahra, Cezayir ve Atlas Okyanusu ile komşu olan Moritanya, Afrika’nın kuzeybatısında yer alan bir İslam cumhuriyetidir. Başkenti Nuakşot olan ülkenin Atlantik okyanusuna da kıyısı vardır. Atar, Walatah, Tazadit ve Nawadhibu Moritanya’nın büyük şehirleridir. Ülkenin nüfusu yakşalık 3,089.000 civarındadır.

Moritanya’da halkın büyük çoğunluğunu Moritanyalılar, diğer bir deyişle Morlar olarak tabir edilen Arap Berberi ırkından gelen vatandaşlar oluşturur. İslami Yöneliş ve Müslüman Kardeşler adlı iki ayrı cemaatin bulunduğu ülkede etkin bir islami hareket anlayışı vardır. Genellikle göçebe olan Moritanyalılar kendine özgü bir lehçesi olan Arapça konuşur. Tukulorlar, Fulbeler ve Soninkeler de nüfusun geri kalan kısmını meydana getirir. Nüfusun büyük kısmı kutsal kesimde yaşamını sürdürür. Ülkenin resmi dilleri Arapça ve Fransızca’dır. Ancak halk arasında Berberice konuşanlara da rastlanır. Halkının yaklaşık yüzde yirmisi siyahilerden oluşan Moritanya, siyahi milliyetçiliği yüzünden sıkıntı dönemler yaşamaktadır. On iki idari bölüme ve elli yerel birime ayrılan ülke islami esaslara uygun cumhuriyet ile yönetilir.

moritanya
moritanya

Halkın tamamının Sünni Müslümanlardan oluştuğu ülkenin resmi dini İslam’dır. Moritanya topraklarının çoğu kuraktır, ayrıca toprakların önemli bir kısmı da çöldür. Büyük bir çoğunluğu geniş düzlüklerden oluşan topraklara sahip olan ülkenin en yüksek yeri Kediet İclil tepesidir. Senegal Irmağı Moritanya’da bulunan tek akarsudur.

Ülke toprakları her geçen gün çölleşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Sıcak bir ülke olan Moritanya’da tarım arazisi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle halk geçimini ülke ekonomisinin de temelini oluşturan hayvancılık yaparak sağlar. Ülkede küçükbaş hayvancılık yaygındır. Ayrıca balıkçılık da gelişmiştir. Bakır ve demir, Moritanya’da çıkarılan başlıca yer altı zenginlikleridir. Aynı zamanda ülkede bulunan maden tesisleri, sanayinin en temel kolunu oluşturur.

Sıcak bir ülke olan Moritanya’ya gitmek için en elverişli zaman sonbahar ve kış aylarıdır. Ülke ziyaretlerinde Moritanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umumi pasaporta sahip olanlar için vize gerekli, hizmet, hususu ya da diplomatik pasaporta sahip vatandaşlar için doksan güne kadar vize gerekli değildir. İstanbul’dan kalkan uçaklarla yaklaşık altı buçuk saatlik bir uçuşun ardından Moritanya’ya varabilirsiniz. Moritanya’da kaldığınız süre boyunca ülke halkının İslami geleneklere bağlı olduğunu bilmelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org