Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran illerimizden biri olan Artvin, yeşilin mavinin birbirine karıştığı tabiat harikası bir şehir. Artvin şehrimizin özel köşelerinden birini teşkil eden Mençuna Şelalesi ise, bütün doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi. Doğu Karadeniz bölgesi, yeşili ormanı bol ve çok yağmur alan bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle dereleri, çayları, ırmakları ile suyun en güzel hallerinin görülebildiği bölgede Mençura nadide bir doğal varlık olarak öne çıkıyor.

Artvin şehrini merak eden, keşfetmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin, Artvin’de en fazla ilgi gösterdikleri yerlerin başında da Mençura Şelalesi geliyor. Mençura Şelalesi, doğal güzelliği ile olduğu kadar, etrafındaki mesirelerle gezmeye gelenlerin beklentilerine hitap ediyor. Şelalenin hem çevresini keşfetmek, hem de doğal güzellikler eşliğinde spor yapmak, piknik veya yürüyüş yapmak mümkün.

Mençura Şelalesine ulaşılan yol sık sık yenileniyor. Hemen Mençura’nın yakınlarında yer alan İkizköprü, etrafa ayrı bir güzellik katıyor. 18. yüzyıl yapımı Osmanlı eseri olan köprü 2003 yılında Karayolları tarafından onarılarak restore edilmiş. Mençura Şelalesi, Artvin’i özel kılan unsurlardan biri. Şelale, Arhavi ilçesinde, yeşilin yoğunlaştığı ve bin bir türünün bir araya geldiği bir mahalde, ormanla kaplı Kamilet Vadisi’nde yer alır.

Her sene ziyaretçileri artan Mençura Şelalesi, doğaseverlerin kendine çekiyor. Şelalenin içerisinde yer aldığı Kamilet vadisi ülkemizin saklı cennetlerinden biri. Bölgede el değmemiş tamamen doğal yaşlı ormanlar, çeşit çeşit bitkiler, dereler, sular, yaban hayat ve hayvanların yanı sıra, tarihi köprüler, bu bölgeyi son derece dikkat çekici kılıyor.

Mençuna Şelalesi Giriş Ücretli mi? Ziyaret Saatleri Tarihi

Mençura Şelalesine giderken Çiftekemer köprüsünden geçiliyor, köy yoluna sapıldıktan sonra ulaşılabiliyor. Şelalenin yakınlarına kadar araçla gittikten sonra aracı bırakıp bir müddet yürümek gerekiyor. Yürüyüş için kullanılan bu yol her sene bakıma alınıyor.

Mençura Şelalesi’ne giriş ve çevre gezisi için ücret alınmıyor. Mençura Şelalesi yakınlarında buralara gelmişken konaklamak isteyenler için çeşitli imkanlar da mevcut.  Şelaleyi ziyaret edenler eğer mevsim ve hava koşulları elverişli ise, suyun biriktiği yerde suya da giriyorlar. Fotoğraf meraklıları, hayranlık veren manzaradan yararlanarak bol bol fotoğraf çekiyor.

Bütün civarın her mevsimde değişen görüntüleri gezenleri çok etkiliyor. Özellikle doğayı, bozulmamış bir doğal ortamda yürüyüş yapmayı, manzara seyretmeyi, piknik yapmayı sevenler için Mençura Şelalesi ve çevresi olağanüstü bir seçenek sunuyor. Şelale civarında konaklamak isteyenler için çeşitli imkanlar olduğu gibi, kafeler ve lokantalar da bulunuyor. Lokanta ve kafelerin olağanüstü bir manzaraya karşı kurulmuş olmaları, buralarda vakit geçirmeyi çok keyifli hale getiriyor.

Arhavi Mençuna Şelalesi Nerede?

Karadeniz kıyı ilçesi olan Arhavi merkezden ayrılan yol ile yaklaşık olarak 17 km içeriye doğru gitmek gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org