Afrika‘nın doğusunda yer alan Madagaskar, Hint Okyanus’unda bir ada ülkesidir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük dördüncü ada ülkesidir. Ülke içerisinde Madagaskar’ın resmi dili olan Malgaşça ve Fransızca konuşulur. Afrika kıtası ile arasında kalan yerde Mozambik Kanalı yer alır. Ülke ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Bunun yanı sıra ülkede bulunan doğal güzelliklerin sayesinde oldukça fazla turizm geliri de elde edilir.

Madagaskar’ın kıyı kesimlerinde belirgin bir şekilde tropikal iklim görülür. Yıl boyunca sıcaklık değerleri yüksek ve bol yağışlıdır. Özellikle doğu sahilleri en fazla yağış alan yerlerdir. Bu bölgelere yıllık ortalama 4000 mm yağış düşer. Ayrıca, ülkenin doğusunda sık sık fırtınalar ve siklonlar gözlenir.

Madagaskar
Madagaskar

Adanın orta kısımları yükseklik nedeniyle kıyılara göre daha serindir. Ayrıca orta kısımlardaki yağış miktarları da kıyı şeridine göre daha azdır.

Ülkenin en kurak bölgesi güneybatı kısmıdır. Yıllık yağış miktarı 500 mm civarında olan bölgede çöl oluşumları bulunur. Ülke genelinde yıllık sıcaklık ortalamaları 25 derece civarında olsa da iç kesimlerde sıcaklık değerleri sıfırın altına düşer. Bunda hem yükseklik hem de sahilin ılımanlaştırıcı havasının iç kesimlere ulaşamaması etkilidir.

Ülkeyi Ocak-Mart arasındaki dönem dışında gezmek mümkündür. Bu aylar arasında yağış miktarı oldukça fazladır ve bu da yolların kapanmasına neden olur. Ülkeye seyahat etmek için en uygun dönem ise Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönemdir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org