Festivalleri ve fuarlarıyla ünlü Macaristan schengen ülkeleri arasında yer alır. Hususi (yeşil), diplomatik (siyah) ve hizmet (gri) pasaportlarında 90 günü aşmayan seyahatler için vize istemeyen Macaristan hususi (bordo) pasaportlardan ise schengen vizesine sahip değilse vize talebinde bulunur. Macaristan turistik, ticari, aile ziyareti vizelerini verir. Bu tür vizeler için belirlenen vize merkezlerine başvurulurken uzun süreli eğitim, oturum ya da aile birleşimi gibi schengen vizesini kapsamayan durumlarda vize işlemleri için Macaristan Konsolosluğu’na ya da büyükelçiliğine doğrudan başvuru yapmalıdır.

Macaristan’da schengen vizeleri a tipi havalimanı transit vizesi ve c tipi olarak iki çeşittir. A tipi vizeler Macaristan üzerinden transit geçişler için verilen vizedir. C tipi ise 90 günlük seyahati mümkün kılan vize türüdür.

Vize başvurusunda yapılması gerekenler

  • Vize Bilgi Sistemi (VIS): Daha öncesinde schengen vizesi almayanlar ya da aldığı halde parmak izi bulunmayanların, schengen ülkelerince belirlenen veri tabanı oluşturmaya yönelik sisteme dahil olmaları için parmak izi taraması yaptırması gereklidir. Macaristan 12 yaşından küçükler ve parmaklarında kalıcı engelleri bulunan kişilerden parmak izi almaz.
  • Vize işlemleri sırasında yıpranmış ve eski pasaportlar kabul edilmez. Ayrıca 10 yılı geçmiş ve lacivert pasaportlar da işlemler sırasında kabul edilmez. Vizenin işlenmesi için pasaportun en az iki sayfası boş olmalı ve vizenin bitiş tarihinden itibaren pasaportun en az 3 aylık geçerliliği bulunmalıdır.
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş, 3.5×4 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf belgeler arasında yer almalıdır.
  • Konsolosluk tarafından hazırlanmış formlar eksiksiz, okunaklı şekilde doldurulmalı ve imzalanmış olmalıdır. Diğer istenilen belgelerle birlikte formlar tam sunulmalıdır.
  • Tüm schengen ülkelerinde geçerli olan acil tıbbi müdahaleye ve sağlık gerekçesiyle kişinin ülkesine geri gönderilmesine imkan tanıyacak en az 30.000 Euro teminatı sağlayan seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır.
  • Seyahat amacını onaylayan uçak ya da diğer ulaşım araçlarına dair belgeler var ise davetiye ve maddi teminat ile konaklama yerlerinin mevcudiyetine dair otel rezervasyonu ya da kalınacak mekanlar bilgiye sunulmalıdır.
  • Eğitim amaçlı başvurularda kayıt belgesi ve eğitim ücretinin ödendiğine dair belge sunulmalıdır. Tedavi amaçlı gidişlerde ise tedavi görülecek sağlık kuruluşun kabul belgesi ile tedavinin Macaristan’da yapılması gerekliliğine dair heyet raporu belgelenmelidir.
  • İş ya da kazanç amaçlı gelir sağlanacak seyahatlerde çalışma izni ve ilgili kurumlarla iş sözleşmesi belgeler arasında yer almalıdır.
  • Seyahat yapacak kişilerin gelir kaynaklarını, aktif banka hesaplarına dair bilgileri konsolosluğa bildirmeleri gerekir.

Macaristan’a yapılan vize başvuru işlemleri belgelerin tam olması durumunda asgari 7 gün ile maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanır. Herhangi bir aksilik durumu göz önünde bulundurularak vize başvurusu düşünülen seyahat tarihinden itibaren 30 gün öncesinde yapılmalıdır. Macaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini görüşmeye çağırabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org