Lyon Nerede

Fransa’nın üçüncü büyük kenti olan Lyon, ülkenin güneydoğusunda Paris ve Marsilya arasında Rhone-Alpes idari bölgesinde yer alır. Ulaşım bakımından Avrupa’nın kuzey ve güney yönünde stratejik bir öneme sahip olan Lyon, tarihi dokusuyla da önemli bir yere sahiptir.

Lyon Tarihi

Ortaçağ ve Rönesans dönemlerine kadar uzanan ve bozulmadan kalan Vieux (Eski) Lyon, Romalılar tarafından kurulan Lugdunum sitesinin üzerinde yer alan Fourviere Tepesi, Lyon’un bir diğer tepesi, Rhone ve Saone nehirlerinin kesiştiği yerde uzanan Presqu’ile,19. yüzyılda ipek ticaretinin merkezi konumunda bulunan Croix-Rouse UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde yer alır.

Lyon İklimi

Güney ve Kuzey Fransa’nın ılıman okyanus iklimi, Kuzey İtalya’nın sıcak karasal iklimi ile subtropikal ve Akdeniz iklimi arasında bir geçiş bölgesinde bulunan Lyon’da kış ayları kurak geçmekle birlikte yazları da yağışlı olmasına rağmen sıcaktır.

2012’deki verilere göre kentsel alanda 2 milyonu geçen nüfusun çoğunluğunu Fransızlar oluşturur. %14’lük bir oranla yabancı nüfusa sahip kent bankacılık, finans, ekonomi ve özellikle petrokimyasal endüstrisi ile ekonomi ve sanayide önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yazılım geliştirme, oyun tasarımı ve internet hizmetleri ile teknoloji endüstrisinde hızla gelişen Lyon, tıbbi araştırma kuruşları ile ünlüdür.

Lyon Ekonomi

Ekonomisinin diğer bir kolunu oluşturan turizm sektöründe, düzenlenen festivaller ile ciddi oranda turist çeker. Her yıl 6-9 Aralık tarihlerinde geleneksel hale gelmiş Fête des Lumieres (Işık Festivali), elektronik müzik festivali Nuits Sonores, Haziran ve Ağustos aylarında tiyatro, müzik, dans ve sinema alanında Antik Tiyatro’da düzenlenen Nuits de Furviere ve çağdaş eserlerin sergilendiği Biennali d’Art ile kentin önemli festivalleridir.

Lyon Kültür

Lyon’u farklı kılan diğer kültürel ve sanatsal faaliyetler arasında sinemanın ve kukla tiyatrosunun icat edilmesidir. Sinema tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Lumiere Kardeşler’in icatlarını gerçekleştirdiği bina bugün müze olarak da kullanılır. Ayrıca sinema tarihinde önemli izler taşıyan Institut Lumiere sinemanın korunması ve yaygınlaşması için de çalışmalar yapar. Guignol ve Gnafron karakterlerini yaratan Lourent Mourguet’te kukla tiyatrosunun icadını Lyon’da gerçekleştirmiştir. Bunlar dışında Lyon, Paris ile birlikte Fransa’nın senfoni orkestrasına sahip olmasıyla kültür alanında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org