İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en önemli ticaret, finans ve kültür merkezlerinden biri durumundadır. Londra; “gezilecek yerler listesi”ne girmeye aday çok fazla tarihi ve turistik yere sahip şehirlerden biridir. Bu nedenle, Londra’yı iyi hazırlanmış bir program ile gezmenizi tavsiye ederiz.

Londra Hakkında Bilgi ve Londra Tarihi

M.Ö. 43 yılında kurulmuş eski bir kent olan Londra’nın isminin “akan nehir” anlamına geldiği ileri sürülmektedir. Şehri ikiye bölen Thames Nehrinin varlığı göz önüne alındığında bu savın doğru olma ihtimali yüksektir. Londra’da ilk göze çarpan detaylardan biri şehir merkezindeki yeşil alanların bolluğudur. Öyle ki, Londra’da 140 civarında park ve bahçe bulunmaktadır.

Seyahat için En uygun Zaman

Londra’ya bahar erken gelir.  Yaz mevsimi de dahil olmak üzere sıcaklıklar çok yüksek olmaz, sıcak havalarda bile yanınızda bir şemsiye bulundurunuz. Çok sert olmayan kış mevsimi ve geleneksel Noel pazarları Kasım ve Aralık aylarında da Londra seyahatini popüler yapıyor.

Londra’da Hava Durumu

Ocak ayında, ortalama sıcaklık 7 ° C ve Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 19°C civarındadır. Yaz aylarında bile şemsiye ile dolaşmak Londralılar için alışılmış bir durumdur. Yaz ayları ile kış ayları arasında çok fazla bir sıcaklık farkı bulunmamaktadır.

Londra’da Ulaşım

Metroda tek bir yolculuk 2.60 Dolar’dan başlar. Otobüs, tekne, banliyö trenleri ve taksileri de ulaşım için kullanabilirsiniz. Ulaşım bölgelere ayrılmıştır. Şehir merkezinden uzaklaştıkça ulaşım daha pahalıya gelecektir. Birkaç gün şehirdeyseniz, 9.90 dolara günlük, ya da haftalık 49.50 dolara akıllı bir kart satın alın.

Londra Ziyareti Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Londra pahalı bir şehir ve Amerika kadar kolaylık kültürü yok, çoğu siyah takside ulaşım kartları geçerli değil. En iyi fırsatları elde etmeyi önceden planlayın ve restoran ve tiyatro rezervasyonlarını önceden yaptırın.

Londra Gezi Rehberi

Zengin bir geçmişe sahip olan şehirde gezilecek yerler de haliyle oldukça fazla sayıdadır. Londra’da mutlaka görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. Bilim Müzesi

Londra Bilim Müzesi
Bilim Müzesi

Her ayın son Çarşamba günü, Batı Londra’daki Bilim Müzesi, 18 yaş üstü yetişkinler için saat 10: 00’a kadar açık kalır ve katılmak için herhangi bir ücret alınmaz. Ancak, dikkat çekin, çok popüler hale geldi, bu yüzden girişte sıra beklemeye hazır olun.

2. Sir John Soane’s Müzesi’nin Mum Işığı Turları

Sir John Soane’s Müzesi’nin Mum Işığı Turları
Sir John Soane’s Müzesi’nin Mum Işığı Turları

Sir John Soane’s Müzesi ziyareti unutulmaz olur. Soane, 1806’da Royal Academy’de mimarlık profesörü olarak seçildi. Hepsi de imrenilecek kadar güzel olan sanat ve eser koleksiyonunu bir araya getirdi. Her ayın ilk salı günü akşam 09: 00’a kadar açık kalır ve mum ışığında tüm yerlerini keşfedebilirsiniz.

3. Angel Komedi Geceleri

Angel Komedi Geceleri
Angel Komedi Geceleri

Kahkaha en iyi ilaçtır ve her akşam saat 8’de, Camden’deki Angel Comedy ücretsiz komedi gösterilerine ev sahipliği yapar.

4. Agatha Christie: Bankside Galeri’de Tamamlanmamış Portre

Agatha Christie: Bankside Galeri’de Tamamlanmamış Portre

İkonik yazar Agatha Christie’nin doğumundan 125 yıl sonra kurulan bu yeni Londra sergisi (26 Ağustos-6 Eylül arası), dünyaca ünlü yazarın seyahat, sörf ve paten resimlerini sergiliyor. Kaçırılmaması gereken nokta, Dame Agatha’nın 80. Doğum gününü anmak için boyanan ikonik portredir.

5. Holland Park’taki Kyoto Bahçesi

Holland Park’taki Kyoto Bahçesi
Holland Park’taki Kyoto Bahçesi

Holland Park, tenis kortlarını ve çocuk oyun alanını içeren 22.5 hektarlık yeşil alanla Londra’nın merkezinde dinlenmek için harika bir yerdir. Ancak bu alanı gerçekten ön plana çıkaran şey, 1991 yılında Kyoto Ticaret Odası tarafından yapılmış ve bağışlanmış, otantik bir Japon bahçesi olan Kyoto Bahçesi’dir.

6. Foyles’ın Mağazasında Kitap Tarama

Foyles’ın Mağazasında Kitap Tarama

Londra’nın en büyük bağımsız kitapevi olan Foyles, 200.000’den fazla eseri barındırıyor. Charing Cross’daki yeni konumunda sekiz raf düzeyi var ve kitapların hepsi gözünüzün önünde olacaklar.

7. St. James’in Parkı

St. James’in Parkı
St. James’in Parkı

İnanılmaz flora ve faunalar ve zarif kuş çeşitleri ile St. James’s Park ile harika bir şehirden kaçış yaşayabilirsiniz. Ancak, yeşilin bu merkez yatağını gerçektendiğerlerinden ayıran ve onu ziyarete değer kılan şey, her gün saat 14: 30’da ve saat 15:00’da, pelikanlara taze balık ziyafeti veriliyor olmasıdır.

8. Serpentine Galerisi

Serpentine Galerisi
Serpentine Galerisi

2015 yılında Selgascano tarafından tasarlanan Serpentine Galerisi, bir şehir simgesi. Her yıl farklı bir sanatçı, mekanı ele geçirip olağanüstü bir sanat yapma fırsatı buluyor. Lynette Yiadom-Boakye’yi görmek için zaman ayırın. Şiirlerin ardından Alacakaranlık Sergisini ve kısa bir yürüyüş mesafesindeki Serpentine Sackler Galerisi’ni ziyaret edin.

9. Spitalfields Şehir Çiftliği

Spitalfields Şehir Çiftliği

Günlük şehir karmaşasından kaçarak hayvanlarla ve yaban hayatı etrafında olmaya biraz zaman ayırın ve rahatlayın. Başlangıçta 1978’de gönüllüler tarafından kurulan Spitalfields Kent Çiftliği, Eşek, koyun, midilli, keçi ve inek gibi hayvanların barındığı şehrin en merkezi çiftliği.

10.  Bermondsey Meydanı Antik Marketi

Bermondsey Meydanı Antik Marketi
Bermondsey Meydanı Antik Marketi

Antika için piyasada olmayabilirsiniz, ancak her Cuma saat 6’dan akşam 2’ye kadar Antika ya da eski eşya ve takılara meraklıysanız Bermondsey Meydanı öğleden sonrayı değerlendirmek için büyüleyici bir yer.

11. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Buckingham Sarayı

Tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen İngiliz Kraliyet ailesinin kullandığı saraylardan biri olan Buckingham Sarayı, şehrin en çok ziyaret alan noktalarından biridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org