Kastamonu şehrimizin kültürel ve etnografik zenginliğini, birikimini gözler önüne seren Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, bölgenin en önemli kültürel yapılarından biri. Müze içeriği kadar binası ile de önem taşıyor. Bölgenin sivil mimarisinin tipik örneklerinden biri olan Liva Paşa Konağı, 1870 senesinde Mir Liva Sadık Paşa tarafından özel konak olarak yaptırılmış bir bina. Liva Paşa Konağı, 1979 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamu malı haline getirilmiş. Konağın onarım, bakım ve kültür hayatımıza kazandırılma çalışmaları 1985 senesinde başlamış. Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerin hizmetine girmesi ise 1997 yılını buluyor.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Kastamonu Askerlik Şubesi Başkanı Mir Liva Sadık Paşa tarafından yaptırılmış biçimiyle haremlik selamlıklı bir yapıda, bodrum ve üç kat olarak yapılmış. Etnografya Müzesi oalrak düzenlenişine göre, orta katta Kastamonu el sanatlarını aksettiren; ahşap eserler, eşyalar, dokumacılık, giysi ve silahlar, baskıcılık gereçleri, kunduracılık malzemeleri, semer koşum malzemeleri, urgancılar, bakırcılar temsil ediliyor. Bu el sanatları icra edilme biçimleri, odalarda bölümler halinde anlatılıyor.

Müzenin üst katında ise yerel ev temsil ediliyor. Ev olarak gelin yatak odası, oturma odası, baş oda, gündelik erkek odası, misafir odası, gündelik kadın odası biçiminde ayrı ayrı yerel ev bölümleri gösteriliyor. Üst katın salonlarında ise, etnografik eserler yer alıyor. Kastamonu Etnografya Müzesinin zemin katında Kastamonu şehrimize ait eski görüntülerin yer aldığı fotoğraflar sergileniyor. Kastamonu el sanatlarının sergilendiği orta kat, tarihi kullanımı itibari ile yapının kışlık bölümünü oluşturuyor. Üst kat ise zamanında yazlık bölüm olarak kullanılmış.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Kastamonu’nun şehir merkezinde yer alıyor. Bölgenin sivil mimarisinin en güzel örnekleri arasında. Müze olarak, ülkemizin ve bölgenin önemli müzelerinden biri ve zengin bir koleksiyona sahip. Yörenin geleneksel el sanatlarını da, geleneksel mesleklerini de, yaşam tarzını da müzedeki eserlerden takip etmek mümkün. Müze Kastamonu gezisinin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Müzenin tarihi bir konak olması, etnografya müzesi kimliğini daha da güçlendiriyor.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Kastamonu merkezinde Hepkebirler Mahallesinde konumlanıyor. Müze 2010 yılı sayım ve verilerine göre, oldukça zengin bir içeriğe sahip ve toplamda 6134 adet etnografik eser müzede sergileniyor. Etnografya müzesinin giriş ücreti beş tl olarak uygulanıyor. Kastamonu’yu görmek ve tanımak isteyenler, Liva Paşa Konağı etnografya Müzesini gezerek, yörenin tarihi, kültürü ve yaşam biçimi hakkında en doğru bilgileri edinebiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org