Lesotho Afrika kıtasında yer alan bağımsız bir krallıktır. Başkenti Maseru olan ülkenin etrafı tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrilidir. Ülke Güney Afrika Cumhuriyeti’nin tam ortasında yer alır.

Lesotho’nun yüzölçümü 30.335 kilometrekare, nüfusu ise yaklaşık 1.854.000’dir. Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Sesotho’dur. Halkın büyük bir kısmının Hıristiyan olduğu Lesotho’da, Animizm de yaygın olarak inanılan bir dindir.

Lesotho
Lesotho

Ülke coğrafi özellikleri doğrultusunda düz araziler bölgesi ve doğusundaki engebeli dağlık bölge olmak üzere ikiye ayrılır. Batı kesiminleri düz arazilerden meydana gelir. Arazilerinin yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metredir. Bu topraklarda erezyon aşınması görünür. Ülkenin doğusundaki engebeli dağlık bölgenin en yüksek noktası 3.350 metreye kadar yükselen Drakensberg Sıradağları’dır. Tugela ve Orange nehirleri bu dağlardan doğup Atlas Okyanusu’na dökülür. 3.482 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek dağı olan Thabana Nitlenyana ise ülkenin kuzey bölümünde yer alır.

Ülkede subtropikal iklim ve ılıman iklim görülür. Düz arazilerde sıcaklık yazın 30 derecedir. Kış aylarında bu değerler -7 dereceye kadar düşer. Dağlık bölgelerde sıcaklık farkı daha da büyüktür. Buralarda kışın sıcaklık değerleri -16 dereceye kadar düşer. Şiddetli kar yağışları görülür. Yıllık ortalama 700 mm yağış alan ülkede özellikle Ekim – Nisan ayları arasındaki dönem oldukça yağışlı geçer.

Lesotho halkının büyük çoğunluğunu Basotholar oluşturur. Ülkede  Avrupalı ve Asyalılar da bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu ise kilometre başına 42 kişidir.

Lesotho’nun ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır. Ancak ülke topraklarının sadece 2.600 kilometresi tarıma elverişlidir. Bitki örtüsünün tahrip edilmesi sonucu meydana gelen toprak erezyonu büyük bir sorundur. Buğday, mısır ve süpürgedarısı yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Hayvancılık da ülkede öne çıkan ekonomik faliyetlerden bir tanesidir. Hayvan olarak koyun, keçi ve sığır yetiştirilir. Ülkede sanayi yok denecek kadar azdır. Mum fabrikası, et konserve fabrikası, soğuk hava depoları gibi küçük sanayi tesisleri vardır. Ticaret ve sanayide Amerikan sermayesi önemli bir rol oynar.

Lesotho vize uygulaması olan ülkelerdendir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye gitmeden önce vize almaları gerekir. Sıtma ve HIV hastalıklarına karşı da önlem alınması önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org