Asya kıtasının doğusunda yer alan Kuzey Kore, Kore Körfezi ve Japon Deniz kıyısında konumlanmış vaziyettedir. Başkenti Pyangyang olan ülke 120.538 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir.

Kuzey Kore genel olarak ılık bir iklime sahiptir. Ülkede yaz mevsiminde nemli bir sezon yaşanır. Ülkede yaz ayları oldukça yağışlı geçer. Bu duruma etki eden en önemli faktör ise muson rüzgarlarıdır. Ülkede yıl içerisinde görülen yağış miktarı ortalaması 635 mm’dir.

Bahar mevsiminde ülkede kuraklık ve yağışlar iç içe geçmiş vaziyettedir. Kuzey Kore’de bahar aylarında şiddetli yağışlar görülür. Zaman zaman bu yağışların can ve mal kaybına sebep olduğu da olmuştur. Örneğin 2007 senesinde yaşanan sel felaketinde binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Baharın ortasında şiddetli yağışlar yerini ani bir biçimde kuraklığa bırakır.

Kuzey Kore kışı çetin geçen ülkelerdendir. Ülkede kış mevsimi oldukça uzun sürer. Kış döneminde sıcaklık değerleri eksinin altındadır. Sibirya’dan gelen soğuk rüzgarlar bu durumun en temel sebebidir. Bu rüzgarların etkisi ile kış aylarında sıcaklık değerleri -10 derecelere kadar düşer.

Kuzey Kore’ye seyahat için en uygun dönem Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarıdır. Fakat ülkeye girilebilmesi çok kolay değildir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org