Amerika kıtası çok büyük bir kara parçası olduğu için çok çeşitli iklimleri yaşamaktadır. Kutup ikliminden çöl iklimine kadar her hava şartının yaşandığı Amerikada farklı iklimler 6 ana bölüme ayrılabilir.

Alaska ve Kanada’nın kuzey bölgesinde etkili olan Kutup iklimi çok soğuk bir iklim çeşididir. Çok serttir ve insanların yaşaması için uygun değildir. Kışları hava sıcaklığı -30 derecenin bile altına düşer ve şiddetli fırtınalar yaşanır. Karlıdır. Dünyanın şeklinden dolayı güneş hiçbir zaman tam batmaz ve bu yüzden karların bir kısmı erimeye başlar. Tundra iklimi de geçerlidir.

Tundra ikliminde yazlar çok kısa geçer ve serindir. Kanada’nın kuzey bölgesinde görülür. Kışlar çok soğuktur ve uzun bir kış mevsimi yaşar. Kışın yoğun yağışlar sebebiyle oluşan kar örtüsü yazın eriyerek bataklıkları oluşturur.

Soğuk kuşak karasal iklim Amerika’nın kuzeydoğusunda görülür. Kışlar uzun, yoğun kar yağışlı ve çok soğuk geçer. Yazlar kısa ve serindir. Sıcaklık ortalamaları ekvatora doğru indikçe arttığı için sıcak karasal iklime geçer.

Amerika kıtasının iç kısımlarının sahip olduğu Step iklimi tropikal step iklim, subtropikal step iklim, orta kuşak step iklimi olarak üç kısımda incelenir. En fazla yağış ilkbahar ve yazın düşer. Ortalama sıcaklık 10 – 12 derece arasında değişir. Yıllık yağış miktarı 300 – 500 mmdir.

Akdeniz iklimi step ikliminin geçiş olduğu Akdeniz iklimi Türkiye’de de yaşanmaktadır. Amerika’da Kaliforniya ve çevresinin yaşadığı Akdeniz ikliminde cephesel yağışlar görülür. Yağış rejimleri düzensizdir. Sıcaklık derecesinden dolayı kar yağışı ve don olayları çok nadir görülür. En fazla yağış kışın düşer. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir. En az yağış yazın düşer. Sıcaklık ortalaması 18 derecedir.

Çöl iklimi Arizona’da görülür. Yılda çok az sayıda yağış meydana gelir. Yağışlar da sağanak yağmur biçimindedir. Yağış oluşumu konvenksiyonel biçimdedir. Fazla yağış almadığı için bitki örtüsünde kaktüs ve kuraklığa dayanıklı otlar bulunmaktadır.

Savan ikliminde güneşin geliş açısına bağlı olarak yaz dönemi konveksiyonel yağışlı, kışlar kuraktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org