Kuzey yarım kürede yer alan Kuzey Amerika, kuzeyinde Arktik okyanusu, güneyinde Karayip Denizi, doğusunda Atlantik Okyanusu ve batısında Kuzey Büyük Okyanusuyla çevrili bir kıtadır. Kuzey Amerika kıtasını Güney Amerika kıtasına bağlayan tek kara bağlantısı Panama Kanalıdır. Ayrıca kıtanın Güney Amerikaya bağlanan bölgeleri körfezlerle çevrilidir. Bu körfezlerden en uzunu ise Meksika Körfezidir.

Bu kıtada bulunan ülkeler ABD Virgin Adaları, Amerika Birleşik Devletleri, Antigua ve Barbuda, Aruba, Bahama, Barbados, Belize, Bermuda, Cayman Adaları, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Grenada, Grönland, Guadeloupe, Guatemala, Haiti, Hollanda Antilleri, Honduras, Jamaika, Kanada, Kosta, Rika, Küba, Martinique, Meksika, Montserrat, Nikaragua, Panama, Puerto Riko, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, Saint-Pierre ve Miquelon, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adalarıdır.

Dünyanın en önemli uranyum kaynakları bu kıta üzerinde yer alan Kanada’da yer almaktadır. Kıtanın kuzey kıyılarında genellikle balıkçılık yaygındır. Kıtanın iç kesimlerinde ve ovaların büyük bölümünde ziraat ile uğraşılır. Dünyanın ve bölgenin en önemli ülkerinden olan Amerika Birleşik Devletleri de bu kıtada yer almaktadır.

ABD ile Kanada arasında bir çok göl bulunur. Bu göller dünyanın en büyük gölleridir. Bunlardan en önemlileri Michigan-Huron, Superior, Erie gölleridir. Kuzey Amerika kıtasının en derin gölü ise Kanada’da bulunan Great Slave gölüdür.

Kuzey Amerika Kıtası’nda iklim bölgelere göre farklılıklar gösterir. Büyük Okyanus ve Alaska’daki su akıntılarından dolayı ABD ve Kanada’nın batı kıyılarında yağışlı ve yazın kurak olan bir iklim görülürken, New Mexico ve Arizona’nın kurak çöllerinde daha farklı iklimler görülür. Golf Stream sıcak su akıntısından dolayı doğu kıyılarında iklim ılımanlık gösterir. Kıtanın İç bölgelerinin alçak kısımlarında ise düzensiz yağışlar vardır. Bölgelenin güney körfezlerinde, ABD’nin Atlas Okyanusu kıyılarında yaz kasırgası tehlikesi vardır.

Kuzey Amerika Asya ve Avrupadan sonra dünyanın üçüncü büyük toprak parçasıdır.

Bu kıta üzerinde yaygın olarak Amerikan İngilizcesi, Fransızca ve İspanyolca konuşulmaktadır. Dünyanın en gelişmiş bölgesi olmasının yanında en sorunsuz bölgesi de Kuzey Amerika kıtasıdır. 2001 yılı nüfus verilerine göre Asya, Afrika ve Avrupa’dan sonra dünyanın en kalabalık dördüncü kıtasıdır. Dünya nüfusunun yüzde sekizi Kuzey Amerika kıtasında yaşamaktadır. Nüfusu hızla artmaktadır. Bu artışın sebebi olarak bölgedeki gelişmişlik düzeyinden dolayı gerçekleşen göçler gösterilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org