Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan şehirlerimizden olan Kütahya, anadolunun en eski toprakları olma özelliğine sahip. Tarihi yapıları, termal kaynakları ve daha birçok özelliği ile turistik açıdan gelişmekte.

Antik dönemdeki adı Kotiaeion olan şehir 2017 yılının sonunda 572 bin nufüsa sahip. Ayrıca Evliya Çelebi’nin ailesi Kütahyalı olması sebebi ile birçok kesim burada doğduğunu söylemekte.

Gezilecek yerler arasında birçok camii, orman, müze gibi yerler bulunuyor eğer yolunuz Kütahya’ya düşerse Kütahya’da gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın.

Zafertepe Anıtı

Zafertepe Anıtı

Rotamıza Zafertepe Anıtı ile başlayabiliriz.. 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri.’ cümlesini burada söylemiş bundan dolayı Zafertepe Anıtı turistlerin ziyaret noktalarından birisi olma özelliğine sahip.

Meydan muharebesine ev sahipliği yapmış olan bu anıt 1972 yılında yaptırılmış, Zafertepe Anıtını gezmek isterseniz Altıntaş ilçesinde Zafertepe Çalköy’de yer alıyor.

Domaniç Ormanları

Domaniç Ormanları
Domaniç Ormanları

Ülkemizin en güzel yerlerinden birisi olan Domaniç Ormanları, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde Hisar Mahallesinde yer alıyor. Bazı ağaç türleri dünyada sadece bu ormanda bulunuyor ayrıca Ertuğrul Gazi yaz aylarında burada vakit geçiriyormuş.

Ziyaret etmek isterseniz ve şahsi aracınız yoksa Kütahya otogardan Domaniç’e haraket eden servisler ile gidebilirsiniz.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, roma döneminin en dikkat çeken kentlerinden. Tarihi kalıntıları ile ziyaretçilerini uzun bir yolculuğa sürüklemekte.

Birçok kesim tarafından 2. Efes olarak adlandırılan bu bölge, en çok Zeus Tapınağı ile dikkat çekiyor sebebi ise Antik Kentin ana kutsal alanı olması. Tiyatro ve Stadyum, Borsa Binası, Zeus Tapınağı gibi noktaları ile bu bölge için saklı kalmış bir tarih diyebiliriz.

Mevlevihane – Dönenler Camii

Mevlevihane – Dönenler Camii
Mevlevihane – Dönenler Camii

Yerel halk tarafından Dönenler Camii olarak adlandırılan Mevlevihane, Kütahya’nın merkezinde yer alıyor.

1237-1243 yıllarında yapılan Mevlihane’nin ilk yapılan noktası ise Hezar Dinari Mescidi. Mimarisi 1812 yılında tekrar yapılmış. Dekorasyonu ile ilgi gören bu Mevlevihane, Kütahya geziniz sırasında uğramanız gereken noktalardan.

Kütahya Saat Kulesi

Kütahya Saat Kulesi
Kütahya Saat Kulesi

Rotamıza Kütahya Saat Kulesi ile devam ediyoruz, şehrin merkezinde yer alan bu yapı XIX. yüzyılda yaptırılmış. Yapımında kesme taş kullanılmış ve kule üst bölgesi külahlar ile kaplanmış.

Aslında ilk başta kilesi’nin çan kulesiymiş, 1922 yılında şehrin kurtuluşundan sonra Kütahya Belediyesi burayı saat kulesine dönüştürmüş fakat 1970 yılında dönemin belediye başkanı Abdurrahman Necati Kara kuleyi yıktırarak bulunduğu yere işhanı yaptırmış.

Şuanki durumu ilk haline benzetilerek 2005-2006 yıllarında tekrar inşa edilmiş.

Kütahya Kalesi

Kütahya Kalesi

Bizanslılar’dan günümüze uzanan Kalelerden bir tanesi olan Kütahya Kalesi, Osmanlılar, Germiyanoğulları gibi birçok beyliğe ev sahipliği yapmış.

Üç farklı bölümden oluşuyor ayrıca Evliya Çelebi’nin yorumuna göre bu kale 72 burca sahip. (Kale Burcu= Kale’nin savunma alanlarından bir tanesi)

Turistlerin ilgi noktalarından olan Kütahya Kalesi’ni ziyaret etmek isterseniz, şehir merkezinde yer aldığı için yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca şahsi aracınızla gitmek isterseniz kaleye kadar uzanan araç yolu mevcut.

Kütahya Çinili Camii

Kütahya Çinili Camii
Kütahya Çinili Camii

Camii’yi ressam olan Ahmet Yakupoğlu 1973 yılında yaptırmış. Camii hem dış hemde iç görünüşü ile gelen ziyaretçilerini şaşkınlığa uğratmayı başarıyor. Caminin iç ve dış bölgeleri çiniler ile kapandığı için Çinili Camii şeklinde isimlendirilmiş.

Çinili Camii’yi ziyaret etmek isterseniz şehir merkezinde olup Maltepe Mahallesi’nde yer alıyor.


Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.