Küre Dağları Milli Parkı Giriş Ücreti, Giriş-Çıkış Saatleri, Tarihi

Batı Karadenizin doğal güzelliğini yansıtan en önemli alanlardan biri Küre Dağları Milli Parkı. Park kısmen Kastamonu kısmen ise Bartın illerimizin sınırları içinde yer alıyor. Küre Dağları Milli Parkı, en önemli unsurlar olarak, Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası jeolojik oluşumları, Ilıca Şelalesi, zengin flora ve fauna, otantik, folklorik kültür zenginlikleri gibi değerlerin bir araya geldiği bir Milli Parktır.

Küre Dağları Milli Parkı ülkemizin doğal varlıkların zarar görmeden korunabildiği ce sergilenebildiği belli başlı alanlardan biri. Park geneli iyi bir orman örtüsüne sahip. Florası otsu. Hayvan varlığı açısından; ayı, kurt, çakal, yaban domuzu, geyik, karaca, sansar, sincap gibi memeli hayvanlar ile ötücü kuşlar ağırlıklı ve fauna değerini teşkil ediyor.

Milli Park bütünüyle Küre Dağları üzerinde yer alıyor ve tamamen bir plato niteliği taşıyor. Doğu batı doğrultusunda uzanıyor. Ayrıca Milli Park ve yakın civarı Batı Karadenizin karst kuşağının üzerinde bulunuyor. Bu kuşak üzerindeki jeomorfoloji, dünya çapında ilginç bir örnek oluşturuyor. Küre Dağları Milli Parkında bulunan kanyonlar, boğazlar, mağaralar, düdenler parkın jeomorfolojisinin ilginç yansımaları. Bu alan 2007 senesinde çevresinden ayrılıp sınırları belirlenerek milli park ilan edilmiş. Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu’nun kuzey batı kısmındaki kesiminde Cide, Azdavay, Pınarbaşı ilçelerini kapsarken, Bartın ilinin doğu tarafını kapsıyor. Milli Park toplam olarak 37000 hektarlık bir sahaya yayılıyor. Milli Parka en yakın bulunan yerleşim merkezleri; Pınarbaşı, Azdavay, Cide, Arıt, Ulus, Amasra, Kurucaşile.

Küre Dağları Milli Parkının florasına daha yakından bakıldığında; nemi bir iklim kuşağında bulunmasının etkileri görülür. Burası küresel çapta önemli bir doğa parçasıdır. Yaşlı ve bakir bir orman örtüsü vardır. Ormanlarda; ılıman kuşak kayınları, göknar mesçeleri, endemik bitki türleri bulunuyor. Orman biyolojik çeşitlilik açısından zengindir. Yabancı maki formasyonları barındırıyor. Milli Park fauna açısından da zengin. Büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizde varlığı bilinen 132 memeli hayvan türünden 40 kadarının örneklerini burada görmek mümkün. Ayrıca parkta ve çevresinde 129 kuş türünün yaşadığı biliniyor.

Küre Dağları Milli Parkında zengin folklorik değerler de bulunuyor. Yörede özgün giyim kuşam, halk müziği, yere mutfak değerleri korunuyor. Park içerisinde ayrılmış bölümlerde yürüyüş, tırmanma, manzara seyri, kırsal yaşam faaliyetleri, doğa turları gibi imkanlar gelenler için mevcut. Milli Park özellikle haziran ağustos ayları dönemlerinde en güzel zamanlarını yaşıyor. Park dahilinde konaklama imkanı bulunmuyor ancak en yakın yerleşim yerlerinde kalmak ve buraya kolayca ulaşmak mümkün.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org