Karayipler’de yer alan Küba bir ada ülkesidir. En büyük ada olan Küba Adası’nın çevresini saran çok sayıda irili ufaklı adalardan oluşur. Tarihiyle, sosyalist devlet yapısıyla ve yöneticileriyle insanların oldukça ilgisini çeken bu ülkenin başkenti Havana’dır. Ülkeye ulaşım ücretleri oldukça yüksektir. Ayrıca para birimi olan Küba Pesosu’nun değeri dolarla hemen hemen eşit olduğu için Türk insanının hayat standartlarına oranla biraz pahalı bir ülkedir. Türkiye’den direkt uçuşu bulunmayan bu ülkeye ulaşılması biraz çaba gerektirir.

Küba’ya giriş için vize gerekse de bu vize oldukça kolay alınabilir. Uçak ve otel rezervasyonu belgelerinin yeterli olduğu vize için reddedilme ihtimali oldukça düşüktür. Başvuruları yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla yapılır. Ayrıca Küba’ya vize alındığı zaman bir daha Amerika Birleşik Devletleri’ne girilemeyeceğine dair yaygın bir inanış vardır. Amerika Birleşik Devletler’i Küba’ya girenleri ambargo nedeniyle ülkesine bir daha kabul etmeyeceğini beyan etmiştir. Ancak Küba, ülkesine turist olarak gireceklere uygulanabilecek bu ambargoyu engelleyebilmek için vizeyi pasaportla ilişkilendirmeden ayrı bir belge şeklinde verir. Bu durumda Amerika Birleşik Devletler’e vize için başvurulduğunda yetkililerin daha önce Küba’ya giriş yapıldığını yasal olarak anlamalarının imkânı bulunmaz. Yeşil pasaportu olanların da herhangi bir sorunla karşılaşmamaları açısından bu vizeyi almaları önerilir.

Yolculuklar genel olarak havayoluyla Fransa ve Hollanda üzerinden aktarmalı şekilde yapılır. Yolculuk yaklaşık olarak 16 saat sürer. Ancak aktarma süreleri de dikkate alındığında bu süre biraz daha uzayabilir. Fransa ve Hollanda üzerinden gidilirken kullanılan firmalar başkent Havana’daki Jose Marti Uluslararası Havalimanı’na iniş yaparlar. Yolculuğu tamamladıktan sonra ülkeye giriş yapan her turistten bir miktar vergi alınmaktadır.

Ülke tropikal iklim bölgesinde yer aldığı için hava şartları açısından yılın herhangi bir zamanında gidilebilir. Ancak Ağustos ve Ekim ayları arasındaki fırtına mevsiminde gidilecekse dikkatli olunması gerekir. Kimi zaman ağır kimi zaman da hafif geçen bu mevsimde normale göre çok daha ucuza tatil imkânları bulunabilse de ağır geçen bir fırtına mevsimi kişileri zorlayabilir. Bu yüzden bu dönem tercih edilmeden önce hava şartlarının nasıl geçeceği iyice araştırılmalıdır.

Küba’ya gitmeden önce herhangi bir aşı yaptımaya gerek yoktur. Ancak sivrisineklere karşı spreylerden bulundurmakta fayda vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org