En büyük şehri ve başkenti havana olan Küba Meksika Körfezi’nin girişinde bir ada ülkesidir. Ülkenin adı üzerinde bulunduğu büyük adanın adıyla aynı olsa da birçok küçük adacığı sınırları içine alır. Haritada bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri’nin altında, Meksika Körfezi’nin girişinde bir yay gibi gözükür. Karayipler’de bir ada ülkesi olan Küba ağırlıklı olarak politik yönüyle ön plana çıksa da bir tatil yeri olarak çok daha fazlasını vaad eder.

Küba‘da yarı tropik bir iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklığı 26 derece civarındadır. Küba’da Ağustos ve Ocak ayı arasında görülen sıcaklıkta çok az bir fark vardır. Genel olarak sıcaklığı ortalama değerlerdedir. Haziran ve Ekim ayları arasında Küba’da çok şiddetli kasırgalar görülebilir. Bu kasırgaların hızları saatte 265 km’lik bir hıza ulaşabilir ve tehlikeli olabilirler.

Yağışlar yoğun olarak Mayıs ve Ekim ayları arasında görülür. Bunun yanı sıra Kasım ve Nisan ayları kuru mevsimdir ve bu aylar arasında Küba’da yağış görmek çok zordur. Bir kuzey yarım küre ülkesi olan Küba, Türkiye’yle aynı mevsim dönemlerinin içerisindedir. Ancak konumu itibariyle sıcaklıklarda çok belirgin farklar olmaz. Yazın ortalama sıcaklık 28 derece civarına çıkarken kışın 22 derecelerdedir. Bunun en büyük sebebi Küba’nın Yengeç Dönencesi’nde olması ve bulunduğu iklim kuşağıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org